Staramy się chronić inwestycje drogowe, aby pokawałkowana sieć odcinków autostrad stała się siecią faktyczną - powiedział premier Donald Tusk, który odwiedził w czwartek nowy odcinek trasy S8 Oleśnica-Syców w woj. dolnośląskim.

Odcinek trasy S8 Oleśnica-Syców ma zostać otwarty w piątek.

"Mimo że sytuacja nie jest najłatwiejsza i wszyscy w Europie szukają na gwałt pieniędzy, my (rząd - PAP) staramy się chronić inwestycje, tak żeby ta ciągle pokawałkowana sieć gotowych i niegotowych odcinków (autostrad) - w ciągu najbliższego czasu - stała się siecią faktyczną" - powiedział szef rządu w czwartek na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, odcinek S8 Oleśnica-Syców to część wielkiego projektu, który w ostatnich dniach "nabiera dynamicznego przyspieszenia".

Tusk mówił, że na odcinku trasy S8 Oleśnica-Syców są zbudowane tzw. "ekowiadukty". "Są to wymogi europejskie, ekologiczne, powodują, że nowoczesne inwestycje drogowe kosztują trochę więcej pieniędzy i trochę więcej czasu" - zaznaczył.

Nowak o inwestycjach drogowych i kolejowych

Minister transportu Sławomir Nowak wyliczał, że w latach 2007-2012 na Dolnym Śląsku na inwestycje drogowe wydano 5,5 mld zł, a na kolejowe - 1 mld 200 mln zł. "To wszystko sprawia, że województwo dolnośląskie staje się coraz lepiej skomunikowane i - obok Śląska - staje się chyba najlepiej skomunikowanym regionem w kraju" - powiedział.

Nowak zaznaczył, że modernizowane jest połączenie kolejowe przez Koniecpol tak, aby w 2014 r. wrocławianie mogli dojechać pociągiem do Warszawy w 3,5 godziny.

Jak mówił, od 2007 r. wybudowano 2200 km dróg ekspresowych i autostrad, kolejnych 800 km jest w budowie. "Od 2013 r., zgodnie z zapowiedzią premiera, ogłaszamy kolejne przetargi, dla województwa dolnośląskiego istotne połączenia to między Wrocławiem a Poznaniem i dokończenie całej S-3 aż do granicy z Czechami".

Jak zapowiedział, w piątek oddany zostanie fragment A-4 między Szarowem a Tarnowem, a w 2013 r. i na początku 2014 r. "będziemy kończyli całą autostradę A4". Dodał, że do końca tego tygodnia puszczony zostanie ruch na autostradzie A-1 między Mszaną a Gorzyczkami.

"Końcówka roku jest maratonem udostępniania dróg naszym kierowcom, mam nadzieję, że będzie to przekładało się na bezpieczną i komfortową jazdę, o którą zawsze apeluję" - powiedział minister.

Nowy odcinek trasy ekspresowej S-8 łączący Oleśnicę z Sycowem ma długość 25 kilometrów. Na trasie wybudowano 18 mostów i wiaduktów drogowych oraz kilkadziesiąt przepustów dla zwierząt, w tym również ekodukt dla dużych zwierząt. W ciągu trasy jest blisko 30 km dróg dojazdowych, obsługujących tereny przyległe i dojazdy do pól rolnych. Kierowcy nowym odcinkiem pojadą w piątek.

W październiku do użytku oddano 22-kilometrowy odcinek S-8 z Wrocławia do Oleśnicy. Teraz łącznie trasa, wraz z obwodnicą Oleśnicy, ma 55 kilometrów. Dolnośląski odcinek trasy S8 z Wrocławia do Sycowa (granicy województwa dolnośląskiego) jest częścią budowanej już w całości drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Warszawy, która zostanie uruchomiona w 2014 r.

Budowa drogi ekspresowej S-8 jest finansowana z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość trasy wybudowanej z Wrocławia do Sycowa wynosi ok 1,2 mld zł.

Premier przypominał, że w samym 2012 roku zostało dokończonych 650 kilometrów odcinków autostrad i dróg ekspresowych. "Warto podkreślić, że nowobudowane drogi ekspresowe w Polsce, to jest tak naprawdę standard autostradowy" - podkreślił.

Zdaniem Tuska, Polacy - w ciągu ostatnich pięciu lat - wykonali wielkie przedsięwzięcie, jeśli chodzi o budowę dróg. Jak poinformował, w tym czasie zostało zbudowanych 2200 kilometrów autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic. "To jest rzeczywiście gigantyczny wysiłek bez precedensu w historii naszego kraju" - ocenił.