Dyrektor handlowy Wizz Air, Gyoergy Abran powiedział podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku, że czwarty Airbus A320 zostanie dostarczony do Gdańska na początku 2013 r., a do eksploatacji zostanie włączony w marcu. "Dzięki nowej maszynie inwestycje linii w Gdańsku osiągną 320 mln dolarów" - dodał.

Zaznaczył, że dzięki nowej jednostce zwiększy się częstotliwość lotów na 7 międzynarodowych trasach, m.in. do Bergen, Londynu Luton i Oslo Torp. Zostanie uruchomione też nowe połączenie do Alesund w Norwegii.

Prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Tomasz Kloskowski powiedział, że Wizz Air obsługuje obecnie z Gdańska 23 połączenia. Gdańsk jest drugą co do wielkości bazą przewoźnika w Europie. Udział Wizz Air w przewozach w gdańskim porcie wynosi 42 procent.

Przewoźnik spodziewa się, że w 2012 r. w Gdańsku obsłuży ok. 1,2 mln pasażerów. Od 2004 r. linie przewiozły tylko do Gdańska ok. 6 mln osób.

Wizz Air ma 9 baz w 9 europejskich krajach. W Polsce przewoźnik ma największą bazę. Posiada 39 maszyn typu Airbus A320 i zatrudnia 1,5 tys. pracowników. Obsługuje ok. 250 tras w 29 krajach, głównie europejskich, ale też do Izraela i Gruzji.

W ciągu 10 miesięcy 2012 r. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył ponad 2,5 mln pasażerów. W porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. jest to wzrost o ok. 20 proc. W ub. całym roku z gdańskiego lotniska skorzystało prawie 2,5 mln pasażerów.