Pierwszy model Boeinga 787 Dreamliner w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT dzisiaj o 10:50 wylądował w Warszawie.

Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT o numerach rejestracyjnych SP-LRA wzbił się w powietrze o godz. 01.10 czasu polskiego (14 listopada o godz. 16.10 czasu lokalnego w stanie Waszyngton) z lotniska przy fabryce Boeinga w Everett w pobliżu Seattle. Numer resju to LO 9787. Samolot jest w drodze do Warszawy, gdzie według wylądował na Lotnisku Chopina dzisiaj (czwartek) ok. godz. 10.50.

Film

Źródło: Boeing

Pierwszy Dreamliner LOT-u był pilotowany przez załogę polsko-amerykańską. Piloci LOT-u, którzy prowadzą samolot do Polski razem z dwoma amerykańskimi instruktorami z Boeinga, to Jerzy Makula, Marian Wieczorek, Jarosław Zimmer i Krzysztof Lenartowicz.

Na pokładzie samolotu znajdowała się 171 osobowa grupa gości i mediów oraz przedstawiciele LOT-u, którzy nadzorowali odbiór techniczny i operacyjny Dreamlinera, a także 16 członków personelu pokładowego specjalnie wyszkolonych w ramach programu „Elite Fleet”.

Od wejścia w polską przestrzeń powietrzną nad Darłowem Dreamlinerowi miały asystować cztery samoloty F-16. Zła pogoda jednak to uniemożliwiła. Po wykonaniu tzw "low pass", czyli bardzo niskiego przelotu nad pasem startowym, samolot wykonał przelot nad Warszawą, a następnie wylądował na stołecznym lotnisku im. Fryderyka Chopina.

Po godzinie 14 rozpocznie się oficjalne powitanie w obecności ponad 1,5 tys. zaproszonych gości, w tym przedstawicieli rządu z premierem Donaldem Tuskiem na czele.

Drugi egzemplarz 787 LOT ma otrzymać na początku stycznia 2013 r., trzeci w końcu stycznia, czwarty na początku lutego, a piąty z początkiem marca. Kolejne trzy samoloty mają być dostarczone w latach 2014-2015. W sumie LOT ma otrzymać osiem maszyn tego typu.

W pierwszą komercyjną podróż za Atlantyk Dreamliner LOT poleci 16 stycznia do Chicago, następnie 1 lutego odbędzie rejs do Toronto, 3 lutego pasażerowie polecą nową maszyną do Nowego Jorku, a 3 marca Boeing 787 uda się do Pekinu.