statystyki

Samochody, hujalnogi, skutery i rowery. Polacy zachwycili się współdzieleniem

autor: Krzysztof Śmietana12.12.2018, 08:25; Aktualizacja: 12.12.2018, 08:38
Warszawa w przetargu chciała wybrać firmę, która na zlecenie miasta będzie wypożyczać mieszkańcom samochody

Warszawa w przetargu chciała wybrać firmę, która na zlecenie miasta będzie wypożyczać mieszkańcom samochodyźródło: ShutterStock

Wypożyczane na minuty samochody, skutery, rowery i hulajnogi podbijają polskie miasta. Oferta w systemach carsharingu rośnie lawinowo, chociaż zarobić na tej usłudze jeszcze trudno.

Jeszcze rok temu na wypożyczających czekało w Warszawie kilkaset aut. Teraz ich liczba zbliża się do 2 tys. To imponująca zmiana, biorąc pod uwagę, że carsharing pojawił się w Polsce zaledwie w zeszłym roku.

Najbardziej liczy się trzech graczy: Panek, Traficar i 4Mobility. Pierwsza firma wkrótce będzie oferować w stolicy ponad 1 tys. aut hybrydowych. Na próbę wprowadziła też do swojej oferty 10 elektrycznych smartów. Najwięcej samochodów w Polsce – prawie 1,6 tys. –ma zaś Traficar, który oferuje usługi w sześciu miastach.

Firmy zazwyczaj naliczają opłaty za przejechany kilometr i dodatkowo za każdą minutę wynajęcia. Przykładowo, za przejazd 5-km odcinka bez korków zapłacimy ok. 10 zł. Nowością w car sharingu jest możliwość wynajmowania samochodów dostawczych. Takie pojazdy w kilku miastach w Polsce oferuje Traficar, a od niedawna też firma CityBee.

Czy rozkręcający się carsharing będzie przekładał się na mniejszą liczbę prywatnych aut? Na to liczyły władze Warszawy, która przoduje w Europie pod względem liczby samochodów z 600–700 (według różnych wyliczeń) aut na 1 tys. mieszkańców. To prawie dwa razy tyle co np. w Berlinie. To generuje korki, kłopoty z parkowaniem czy zwiększa smog. Urzędnicy na razie nie mają wyliczeń, które potwierdzałyby, że carsharing zmniejszył liczbę samochodów. Wcześniej wyliczano, że w niektórych miastach włoskich czy niemieckich jeden wypożyczany samochód zastępuje trzy do pięciu aut prywatnych.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie