statystyki

Samochody, hujalnogi, skutery i rowery. Polacy zachwycili się współdzieleniem

autor: Krzysztof Śmietana12.12.2018, 08:25; Aktualizacja: 12.12.2018, 08:38
Warszawa w przetargu chciała wybrać firmę, która na zlecenie miasta będzie wypożyczać mieszkańcom samochody

Warszawa w przetargu chciała wybrać firmę, która na zlecenie miasta będzie wypożyczać mieszkańcom samochodyźródło: ShutterStock

Wypożyczane na minuty samochody, skutery, rowery i hulajnogi podbijają polskie miasta. Oferta w systemach carsharingu rośnie lawinowo, chociaż zarobić na tej usłudze jeszcze trudno.

Jeszcze rok temu na wypożyczających czekało w Warszawie kilkaset aut. Teraz ich liczba zbliża się do 2 tys. To imponująca zmiana, biorąc pod uwagę, że carsharing pojawił się w Polsce zaledwie w zeszłym roku.

Najbardziej liczy się trzech graczy: Panek, Traficar i 4Mobility. Pierwsza firma wkrótce będzie oferować w stolicy ponad 1 tys. aut hybrydowych. Na próbę wprowadziła też do swojej oferty 10 elektrycznych smartów. Najwięcej samochodów w Polsce – prawie 1,6 tys. –ma zaś Traficar, który oferuje usługi w sześciu miastach.

Firmy zazwyczaj naliczają opłaty za przejechany kilometr i dodatkowo za każdą minutę wynajęcia. Przykładowo, za przejazd 5-km odcinka bez korków zapłacimy ok. 10 zł. Nowością w car sharingu jest możliwość wynajmowania samochodów dostawczych. Takie pojazdy w kilku miastach w Polsce oferuje Traficar, a od niedawna też firma CityBee.

Czy rozkręcający się carsharing będzie przekładał się na mniejszą liczbę prywatnych aut? Na to liczyły władze Warszawy, która przoduje w Europie pod względem liczby samochodów z 600–700 (według różnych wyliczeń) aut na 1 tys. mieszkańców. To prawie dwa razy tyle co np. w Berlinie. To generuje korki, kłopoty z parkowaniem czy zwiększa smog. Urzędnicy na razie nie mają wyliczeń, które potwierdzałyby, że carsharing zmniejszył liczbę samochodów. Wcześniej wyliczano, że w niektórych miastach włoskich czy niemieckich jeden wypożyczany samochód zastępuje trzy do pięciu aut prywatnych.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie