Rewolucja cyfrowa i szybki internet dla wszystkich to od lat priorytety naszych rządów. Ale co z tego, skoro z przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej raportu jednoznacznie wynika, że Polacy internet może i mają, ale najdroższy w Europie.
Przy nieco anachronicznych już prędkościach 512 kb/s i 1 Mb/s różnice w cenach dostępu do sieci w Polsce i pozostałych 27 krajach Unii Europejskiej są największe. W tym pierwszym przypadku drożej niż w Polsce jest tylko we Włoszech – wynika z raportu „Broadband Internet Access Cost 2013 r.” firmy Van Dijk Management Consultants przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej na podstawie cen z lutego 2013 r.
Jeszcze drożej w porównaniu z innymi krajami płacimy, jeśli korzystamy z łączy pozwalających ściągać pliki z prędkością od 1 Mb/s do 2 Mb/s. W Polsce mediana oferowanych cen wynosi aż 84,32 euro, podczas gdy w np. na Litwie 11,39 euro. Średnia dla wszystkich krajów UE wynosi niecałe 30 euro. Niechlubne pierwsze miejsce zajmujemy też przy szybszych łączach – od 4 Mb/s do 8 Mb/s. Także ceny najszybszych łączy od 8 Mb/s do 30 Mb/s i powyżej są fatalne dla klientów i znacznie przekraczają europejską średnią.