15 grudnia przyszłego roku końcem ery roamingu w Unii Europejskiej. Europosłowie z komisji do spraw przemysłu przegłosowali dziś zasady dotyczące wprowadzenia wspólnego rynku telekomunikacyjnego.

Użytkownicy telefonów komórkowych z Polski mogą spodziewać się obniżek już wcześniej. Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Dawid Piekarz zapowiada zmiany w polskich przepisów dotyczących roamingu, która wejdą w życie w lipcu. Obecnie za granicą zmuszeni jesteśmy do korzystania z usług tej firmy, z którą nasz operator podpisał porozumienie. Przedstawiciel UKE wyjaśnia, że niebawem sami będziemy mogli wybrać operatora, z usług którego korzystamy za granicą. To powinno przełożyć się na większą konkurencję oraz na niższe ceny.

Rozmówca IAR nie wyklucza, że roaming w obrębie Unii Europejskiej okaże się niepotrzebny. Plany Komisji Europejskiej zakładają, że ma on zniknąć w połowie grudnia 2015 roku, ale Dawid Piekarz nie wyklucza, że globalni operatorzy już wcześniej zaproponują rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić na rozmowach telefonicznych.

Reklama

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że wyjeżdżając do innego kraju wspólnoty, 28 procent osób wyłącza telefon. 8 procent będąc za granicą, dzwoni z telefonu komórkowego równie często jak w kraju.