Nieznany sprawca lub sprawcy włamali się do bazy danych jednego z trzech głównych operatorów telekomunikacyjnych we Francji - sieci Orange. Kradzieży dokonano w połowie stycznia, ale informacja o tym dotarła do opinii publicznej dopiero dzisiaj.

Cyberpiraci skradli dane 800 tysięcy klientów. Dyrekcja firmy stara się pomniejszyć rozmiary zjawiska twierdząc, że dane dotyczą zaledwie 3 procent osób korzystających z sieci internetowej Orange. Jednocześnie wyjaśniono, że w ręce złodziei cybernetycznych nie dostały się kody umożliwiające dostęp do poczty emailowej, lecz tylko imiona, nazwiska i adresy pocztowe klientów.

Niemniej według ekspertów stwarza to możliwość wysyłania do osób, których dane wykradziono, fałszywych informacji. Złodzieje mogą występować jako bank lub operator, co stanowi szczególne zagrożenie dla klientów robiących zakupy przy użyciu kart kredytowych. Według dyrekcji Orange, zabezpieczenie danych osobowych stało się sprawą priorytetową. Na razie wysłano ostrzeżenia do klientów sieci, która wniosła sprawę do prokuratury.