Netia dysponuje potencjałem akwizycyjnym na ok. 1 mld zł, ale nie przewiduje, żeby w perspektywie 12, a nawet 24 miesięcy doszło do istotnych procesów konsolidacyjnych, wynika z wypowiedzi dla agencji ISBnews prezesa telekomu Mirosława Godlewskiego.

"Nasze zadłużenie do EBITDA to obecnie 0,72x i spada. Myślę, że w 2014 r. będzie bliżej 0,6x, a potencjał zadłużania pod projekty akwizycyjne to nawet 2,5x EBITDA. Skoro nasza EBITDA wynosi ok. 0,5 mld zł, to mówimy o miliardzie złotych potencjału, który w pewnym sensie zawsze mamy" – powiedział ISBnews Godlewski podczas inauguracji indeksu WIG30 na warszawskiej giełdzie.

Zaznaczył jednak, że z kolei powodem, dla którego nie ma akwizycji w obszarze rynku spółki jest brak chętnych sprzedających.

"Nie przewiduję, żeby w perspektywie najbliższych dwunastu, może nawet dwudziestu czterech tego rodzaju 'zbieg' dwóch stron był prawdopodobny i nie chodzi tu nawet o cenę" - dodał prezes Netii.

Reklama

Wcześniej Netia nie kryła, że jest zainteresowana chociażby polską częścią GTS.

Reklama

Netia będzie mieć ok. 170 tys. gniazdek światłowodowych w domach na początku przyszłego roku

Rozwój infrastruktury jest jednym z najważniejszych czynników wzrostu wartości spółki i nie przewiduje ona rozdzielenia kapitałowego tego obszaru od usług, poinformował agencję ISBnews prezes telekomu Mirosław Godlewski.

"Koncentrujemy się na własnej infrastrukturze, rozbudowujemy ją i modernizujemy. Uważam to za jeden z większych czynników wzrostu wartości spółki w przyszłości. Mogę sobie wyobrazić podział na funkcyjne obszary, gdzie infrastruktura jest utrzymywana przez outsoursera, jak w naszym przypadku Ericssona - wewnętrzny dział, który zajmuje się tylko infrastrukturą na której jest warstwa usługowa, ale nie poprzez rozdzielenie kapitałowe – tego nie rozważamy" - powiedział ISBnews Godlewski.

Wskazał, że infrastruktura to obszar największych wydatków inwestycyjnych Netii.

"Jesteśmy już największym dostawcą światłowodów do domu, inni o tym mówią lub eksperymentują, my mamy 154 tys. gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu bezpośrednio do mieszkania, budujemy kolejne 20 tys. gniazdek. Na początku przyszłego roku będziemy na poziomie łącznie 170 tys. gniazdek. Mamy cel związany z tym, ale on nie jest ilościowy. Celem jest robienie tego w sposób rentowny, na poziomie wynajdowania takich lokalizacji i sposobów dochodzenia ze światłowodem do domu" - zaznaczył prezes telekomu.

Netia S.A. to największy niezależny operator usług telefonii stacjonarnej w Polsce, a także dostawca usług dostępu do internetu.