Play ogłosił, że 11 listopada 2013 r. uruchomi LTE, otwierając nowy etap w wyścigu o klientów mobilnego internetu. O ile w obecnie dostępnej sieci 3G można uzyskać dostęp do łącza HSPA+ i ściągać pliki z prędkością 42 Mb/s, o tyle nowa sieć 4G LTE teoretycznie zapewnia szybkość 150 Mb/s.
Polski rynek mobilnego internetu / Dziennik Gazeta Prawna
Operator zakłada, że do początku 2015 r. działać będzie 3,2 tys. stacji bazowych, które sprawią, że w zasięgu nowej usługi będzie ok. 70 proc. mieszkańców kraju. 1400 masztów stanie do końca br. W zakresie oddziaływania Playa znajdzie się wtedy 13 miast, m.in.: Warszawa, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Trójmiasto, Łódź i Toruń. Jaki będzie zakres w listopadzie – spółka nie podaje. W zasięgu działającej od dwóch lat sieci LTE Plus jest ponad 20 mln Polaków, czyli ok. 54 proc. mieszkańców kraju.
Wraz z uruchomieniem LTE Play wprowadza także trzy nowe taryfy Unlimited. Dwie z nich, 4.0 Unlimited za 49,9 zł oraz Europa Unlimited za 79,9 zł, umożliwiają pobieranie danych w sieci LTE praktycznie bez limitu (do 200 GB miesięcznie). Promocja trwa do końca 2014 r. i dotyczy tylko sieci LTE. W taryfie Europa Unlimited operator gwarantuje bezpłatne odbieranie połączeń w roamingu na terenie Unii Europejskiej. Abonamenty są o 20 zł droższe, jeśli zdecydujemy się na ofertę z telefonem. Na początku Play zaproponuje dwa urządzenia działające w sieci LTE – Nokię Lumię 625 oraz LG Swift G. Taryfy z samym internetem LTE operator zaprezentuje w momencie uruchomienia usługi.
W sieci Plus, która dotąd jako jedyna w kraju sprzedaje usługi LTE, są one dostępne we wszystkich ofertach (post-paid i pre-paid) zarówno w taryfach internetowych, jak i w głosowych. Najtańszy abonament z LTE u tego operatora kosztuje 14,9 zł. Jeśli ktoś posiada własny sprzęt LTE, może podpisać umowę na czas nieokreślony. Plus proponuje też szeroką gamę urządzeń działających w technologii LTE: modemy, routery (dzięki którym internet mobilny często zyskuje walor internetu domowego), tablety i wreszcie smartfony.
Co ciekawe, możliwość korzystania z LTE nie przekłada się na liczbę klientów poszczególnych sieci używających mobilnego internetu. Play ma obecnie ok. 4,5 mln aktywnych użytkowników, z czego 1,1 mln osób korzysta z usługi Play Online. Dla porównania na koniec II kw. 2013 r. w sieci T-Mobile było ponad 3,15 mln osób korzystających z transmisji danych, w tym 1,1 mln użytkowników mobilnego internetu. Operator tej sieci podaje, że względem II kw. 2012 r. liczba klientów tej usługi wzrosła o 275 tys.
Orange radzi sobie nie gorzej od Playa. – Obecnie mamy prawie 4,5 mln użytkowników internetu w modemach i komórkach – powiedział Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange. Najgorzej wypada Plus – operator podaje, że na koniec I półrocza 2013 r. miał ok. 3 mln użytkowników internetu.

Sieć Play uruchamia też trzy nowe taryfy Unlimited