W nocy z soboty na niedzielę na stronach Wikipedii pojawił się komunikat o następującej treści:

„Już po raz drugi z powodu uporczywych wandalizmów, gróźb karalnych w stosunku do innych użytkowników, licznych wypowiedzi propagujących postawy nazistowskie, gloryfikujących zbrodniarzy, obrażania innych użytkowników, używania w wypowiedziach wulgaryzmów oraz usuwania zawartości stron dokonywanych z zakresów adresów IP przyznanych usłudze internetu mobilnego sieci Play, a także braku reakcji ze strony operatora na e-maile zwracające uwagę na tę szkodliwą działalność, została zablokowana możliwość edytowania Wikipedii przez niezalogowanych użytkowników korzystających z usług sieci Play.”

Podobna blokada na użytkowników mobilnego internetu Play została nałożona w lipcu ubiegłego roku. Wówczas „oberwało się” również Orange. Wszystko za sprawą internauty ukrywającego się pod pseudonimem „Wikinger”, który nagminnie łamał zasady obowiązujące wikipedystów. Orange bardzo szybko zajął się feralnym internautą i już po tygodniu Wikipedia zdjęła blokadę nałożoną na użytkowników sieci. Reakcja Play była zgoła inna:

„Nie jesteśmy cenzorem i z tego co wiem nie zamierzamy nim być. Absolutnie potępiamy wszelkie działania w necie naruszające dobre imię, przekonania, poglądy nawet regulaminy. Z tym shitem trzeba walczyć, ale w sposób cywilizowany i zgodny z literą prawa” – pisał w lipcu 2012 roku rzecznik PLAY Marcin Gruszka. Stwierdził on również, że jeśli działania określonych użytkowników Wikipedii naruszają obowiązujące prawo, to sprawą powinny zając się odpowiednie służby, a nie operator, który w tym wypadku jest jedynie dostarczycielem usługi.

Po niespełna roku, administracja Wikipedii zdjęła kontrowersyjną blokadę, a użytkownicy PLAY znów otrzymali możliwość edycji haseł. Cieszyli się nią jednak przez niespełna dwa miesiące. Kilka dni temu blokada została przywrócona i wiele wskazuje na to, że jedynym sposobem na jej likwidację może być zdecydowana reakcja ze strony PLAY.

Blokada nałożona przez Wikipedię dotyczy jedynie niezalogowanych użytkowników serwisu. Osoby korzystające z mobilnego internetu PLAY, wciąż mogą więc edytować hasła, ale wcześniej muszą aktywować swoje konto. Mogą to zrobić poprzez kontakt z administracją Wikipedii.