Zostało jeszcze 120 milionów złotych na wymianę pieców. To pieniądze, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na likwidację przestarzałych źródeł tzw. niskiej emisji w ramach programu "Kawka".

Tydzień po podpisaniu przez prezydenta tak zwanej ustawy antysmogowej to ostatni moment, żeby złożyć wniosek nawet o 90 procent refundacji ceny urządzenia. "Dotacje przysługują miejscowościom powyżej 5 tysięcy mieszkańców i wszystkim uzdrowiskom"- przypomina Magdalena Skłodowska z Funduszu. Zaznacza też, że trzeba sprawdzić czy w danym regionie przekraczane są normy jakości powietrza, bo tylko na takich obszarach przysługuje pomoc. "Jest to wiele regionów z południowej Polski, Kraków, ale też Szczecin czy Radom" - dodaje.

Terminy składania wniosków są zależne od Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Formularze dostępne są na ich stronach internetowych.

W dwóch pierwszych edycjach programu "Kawka" na poprawę jakości powietrza przyznanych zostało łącznie prawie 637 mln złotych.