Pół miliona ankiet o stanie samorządu chce do końca listopada w całej Polsce zebrać SLD. Ankiety mają dotyczyć realizacji obietnic wyborczych, oczekiwań mieszkańców oraz zmian ustrojowych - poinformował w czwartek sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

"8 grudnia mamy zaplanowane posiedzenie rady krajowej i będziemy przedstawiali wielki raport dotyczący samorządności terytorialnej w Polsce" - zapowiedział Gawkowski na konferencji prasowej w Lublinie.

"Chodzi o to, żebyśmy przeprowadzili rzetelną dyskusję o stanie samorządu terytorialnego w Polsce, w województwach, gminach i powiatach w całym kraju" - wyjaśnił. Zdaniem Gawkowskiego obecnie jest lepszy czas na merytoryczną dyskusję o samorządzie niż w czasie kampanii przedwyborczej "w okresie napiętej atmosfery politycznej".

Projekt ankiet ma być zatwierdzony w przyszłym tygodniu. Ankiety od przyszłego tygodnia będą przeprowadzać członkowie i sympatycy SLD na ulicach, w domach i na spotkaniach w całym kraju. Sojusz chce zebrać pół miliona ankiet, bo zdaniem Gawkowskiego pozwoli mu to dysponować opiniami "bardzo reprezentatywnej grupy społecznej". Będą one zbierane do końca listopada.

Gawkowski przypomniał też, że to Sojusz w 2002 r. doprowadził do zmiany ordynacji wyborczej i bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów. "Bardzo dużo sygnałów w Polsce samorządowej mówi, że to była dobra decyzja, więc kolejnym krokiem powinny być bezpośrednie wybory starostów i marszałków. My dzisiaj nie mamy jasno sklarowanej decyzji, chcemy o to zapytać społeczeństwo" - zaznaczył Gawkowski.

Pytania z ankiety mają też dotyczyć ewentualnej reformy powiatów, przeniesienia niektórych ich kompetencji na szczebel gmin bądź województw. Gawkowski wskazał na przykład zarządzania drogami. "W jednym mieście są drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie, wywołuje to spory kompetencyjne dotyczące najprostszych spraw, choćby odśnieżania" - tłumaczył.

"My chcemy te problemy wszystkie zebrać. Jeśli się okaże, że mieszkańcy powiedzą, że te kompetencje powinny być w innych instytucjach, to zaproponujemy takie zmiany legislacyjne" - zapowiedział Gawkowski.