Z badań Eurobarometru wynika, że prawie połowa respondentów z krajów UE, odbyła przynajmniej jeden staż lub praktykę w czasie swojej kariery zawodowej. Dla wielu z nich było to pierwsze doświadczenie zawodowe. Czy staż może być pierwszym krokiem do zawodowego sukcesu?

Stereotypowy obraz stażysty, który zajmuje się parzeniem kawy i kserowaniem dokumentów, ma coraz mniej wspólnego z rzeczywistością. Coraz więcej firm traktuje stażystów i praktykantów na równi z innymi członkami zespołu, powierzając im realizację bieżących projektów. We współczesnym świecie uczestnictwo w stażach, praktykach czy wolontariatach to szansa do zapoznania się z rynkiem pracy i zdefiniowania wymagań wobec przyszłego pracodawcy.

Jak znaleźć ciekawy staż?

Aby staż przyniósł pracownikowi spodziewane korzyści, należy potraktować go jako inwestycję w swoją przyszłość. - Ubiegając się o praktyki pokaż swój zapał i energię do działania. Młodzi pracownicy potrafią wnieść do firmy wiele świeżości i nowych pomysłów, dlatego dobrze sprzedaj swoje umiejętności oraz pokaż mocne strony. Daj się poznać jako kandydat, któremu zależy na osiągnięciu sukcesu, a pierwszym krokiem będzie staż w danej firmie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Reklama

W czasie ubiegania się o staż warto też pamiętać, że ewentualne wynagrodzenie jakie firma przewiduje dla stażysty nie jest najważniejsze (wiele firm organizuje bezpłatne staże, lub np. nie płaci stażyście przez pierwszy miesiąc, traktowany jako okres próbny). Znacznie istotniejszy jest zakres obowiązków oraz udział stażysty w realizowanych projektach. Bez udziału w praktycznych działaniach trudno bowiem zdobyć doświadczenie – a to właśnie gromadzenie doświadczeń, które zaprocentują w przyszłości, powinno być głównym celem stażu.

Znalezienie satysfakcjonującego stażu wymaga od kandydata wnikliwej analizy rynku. Oferty praktyk można znaleźć m.in. na portalach internetowych. - Na monsterpolska.pl dostępne są zawsze aktualne ogłoszenia, a dodając swoje CV do bazy kandydatów, ułatwisz potencjalnemu pracodawcy dotarcie do siebie. Odwiedzaj także targi pracy. Uzyskasz tam niezbędne informacje z pierwszej ręki i poznasz przedstawicieli konkretnych firm – zachęca Małgorzata Majewska. Studenci i absolwenci mogą skorzystać również z pomocy Biura Karier swojej uczelni lub udać się do Urzędu Pracy. W obu przypadkach doradcy zawodowi pomogą w wyborze najlepszej ścieżki rozwoju i wskażą właściwe kierunki działania.

A może wolontariat?

Rynek pracy nie ogranicza się tylko do staży – początkujący pracownicy mają możliwość skorzystania z bogatej oferty wolontariatów. Taka formy współpracy jest bezpłatna i opiera się na bezinteresownej pomocy. - Jeśli nie jesteś pewien, co chcesz robić w życiu, wolontariat da ci możliwość sprawdzenia się w różnych sytuacjach. Możesz chociażby prowadzić stronę internetową jakiejś firmy, pisać artykuły do gazety, prowadzić biuro lub organizować zajęcia dla dzieci – wylicza Majewska. W przypadku trudności ze znalezieniem pracy, wolontariat stanie się dodatkowym atutem – przyszły pracodawca potraktuje taką formę aktywności zapisaną w CV jako efektywne wykorzystanie wolnego czasu z pożytkiem dla siebie i innych.

Pracuj sezonowo

W okresie letnim wiele firm poszukuje pracowników do prac sezonowych – z takiej szansy warto skorzystać. Przedsiębiorstwa z branży gastronomicznej, turystycznej czy rolniczej chętnie zatrudniają nowe osoby na czas wakacji. - Praca ta zazwyczaj nie wymaga dużego doświadczenia czy kompetencji. Wbrew pozorom pozwala jednak na zdobycie cennych umiejętności, przydatnych na późniejszych szczeblach kariery. Osoba pracująca sezonowo uczy się sztuki negocjacji np. w przypadku ustalania wysokości pensji, taka praca pozwala też nabrać swobody w efektywnej komunikacji – tłumaczy Majewska.