Liczba ofert pracy publikowanych w internecie wzrasta, ale bezrobocie raczej nie spada. W niektórych zawodach szanse zdobycia zatrudnienia zwiększyły się.
Reklama

Równocześnie jednak mniejsza jest liczba wakatów przeznaczona dla poszukujących pracy w wielu innych profesjach - wynika z opublikowanego dziś
Barometru Rynku Pracy. Jego autorami są Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
W marcu liczba publikowanych w internecie ofert pracy wzrosła we wszystkich województwach.Najwięcej ofert pracy przybyło dla osób o kwalifikacjach niższych w produkcji i sprzedaży. Jest to powiązane z tym, że mimo przedłużającej się zimy,
przedsiębiorstwa przygotowują się do już do sezonu wiosenno-letniego - zaznaczają autorzy badania.

Wzrasta również zapotrzebowanie na pracowników fizycznych oraz budowlańców z niższym wykształceniem. Tak będzie najprawdopodobniej w przyszłych miesiącach ze względu na nadchodzący sezon, sprzyjający budownictwu.

Obecnie największe szanse na znalezienie pracy mają absolwenci szkół wyższych. Szczególnie cenieni są informatycy, inżynierowie oraz osoby zajmujące się prowadzeniem badań i analiz. Mniejsza liczba wakatów czeka na ekonomistów i finansistów, a także na absolwentów marketingu i zarządzania.

Jak wynika z opublikowanych ostatnio przez resort pracy szacunków bezrobocie w marcu spadło w marcu do 14,3 z 14,4 w lutym.