statystyki

Po pobycie podwładnego w szpitalu za granicą konieczne jest przeprowadzenie badań kontrolnych

autor: Sebastian Kryczka06.09.2018, 09:19; Aktualizacja: 06.09.2018, 10:41
szpital lekarz

Zasadą jest, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskieźródło: ShutterStock

Pracownik podczas korzystania z sześciotygodniowego urlopu wypoczynkowego na pięć tygodni trafił do szpitala znajdującego się poza granicami Polski. Pracodawca dowiedział się o tym przez przypadek. Czy w takiej sytuacji istnieje konieczność skierowania pracownika na badania kontrolne, skoro formalnie nie została orzeczona czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby – ponieważ pobyt w zagranicznym szpitalu wypadał w okresie, w którym pracownik nie świadczył pracy?

Do podstawowych przywilejów pracowniczych należy prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest to prawo niezbywalne – pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, jak również przenieść prawa do niego na inną osobę (niezależnie od pobudek, jakimi by się w takich przypadkach kierował, w tym nasuwających podejrzenie do co jego poczytalności).

W celu zapewnienia prawidłowej organizacji pracy urlopy udzielane są w ramach przyjętej w zakładzie procedury – zgodnie z planem urlopów lub w drodze porozumienia z zatrudnionym. Należy pamiętać, że urlop wypoczynkowy to czas, którym pracownik może swobodnie dysponować (w tym w zakresie sposobu czy miejsca spędzania). I choć jego celem jest odpoczynek od pracy, w tym właściwa regeneracja organizmu pracownika, w jego trakcie mogą też wystąpić nieprzewidziane zdarzenia mające wpływ na zdrowie zatrudnionego. W czasie wypoczynku mogą mieć przecież miejsce rozmaite wypadki powodujące urazy czy choroby, które w normalnych warunkach powodowałyby brak zdolności do pracy. Nie można wykluczyć więc takich przypadków, które będą miały istotne znaczenie w kontekście dopuszczenia pracownika do pracy po urlopie z przyczyn zdrowotnych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane