statystyki

Po pobycie podwładnego w szpitalu za granicą konieczne jest przeprowadzenie badań kontrolnych

autor: Sebastian Kryczka06.09.2018, 09:19; Aktualizacja: 06.09.2018, 10:41
szpital lekarz

Zasadą jest, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskieźródło: ShutterStock

Pracownik podczas korzystania z sześciotygodniowego urlopu wypoczynkowego na pięć tygodni trafił do szpitala znajdującego się poza granicami Polski. Pracodawca dowiedział się o tym przez przypadek. Czy w takiej sytuacji istnieje konieczność skierowania pracownika na badania kontrolne, skoro formalnie nie została orzeczona czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby – ponieważ pobyt w zagranicznym szpitalu wypadał w okresie, w którym pracownik nie świadczył pracy?

Do podstawowych przywilejów pracowniczych należy prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest to prawo niezbywalne – pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, jak również przenieść prawa do niego na inną osobę (niezależnie od pobudek, jakimi by się w takich przypadkach kierował, w tym nasuwających podejrzenie do co jego poczytalności).

W celu zapewnienia prawidłowej organizacji pracy urlopy udzielane są w ramach przyjętej w zakładzie procedury – zgodnie z planem urlopów lub w drodze porozumienia z zatrudnionym. Należy pamiętać, że urlop wypoczynkowy to czas, którym pracownik może swobodnie dysponować (w tym w zakresie sposobu czy miejsca spędzania). I choć jego celem jest odpoczynek od pracy, w tym właściwa regeneracja organizmu pracownika, w jego trakcie mogą też wystąpić nieprzewidziane zdarzenia mające wpływ na zdrowie zatrudnionego. W czasie wypoczynku mogą mieć przecież miejsce rozmaite wypadki powodujące urazy czy choroby, które w normalnych warunkach powodowałyby brak zdolności do pracy. Nie można wykluczyć więc takich przypadków, które będą miały istotne znaczenie w kontekście dopuszczenia pracownika do pracy po urlopie z przyczyn zdrowotnych.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane