Ministerstwo Finansów uruchomiło na swoich stronach internetowych aplikację, za pomocą której każdy może sprawdzić, czy urząd skarbowy wysłał już zwrot nadpłaty PIT za 2017 r., czy jeszcze tego nie zrobił.
Sprawdzić można nadpłaty wykazane w zeznaniach: PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37, złożonych w tym roku do końca kwietnia.
To nowa usługa fiskusa uruchomiona na Portalu Podatkowym. Wystarczy wejść w zakładkę Wyszukiwarki/zwrot nadpłaty PIT. Po wpisaniu prawidłowych danych powinna pokazać się informacja, że zwrot został zrealizowany lub że jest w trakcie realizacji. Trzecią opcją jest komunikat, że podatnik wpisał błędne dane lub że aplikacja nie ma informacji o zeznaniu.
Chcąc sprawdzić, co się dzieje ze zwrotem nadpłaty, trzeba podać kilka danych: PESEL/NIP, kwotę przychodu za 2017 r. (kwotę należy zaokrąglić do pełnych złotych, co oznacza, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a te wynoszące 50 i więcej gr podwyższa się do pełnych złotych).
Reklama
Jeśli podatnik rozliczał się wspólnie z małżonkiem, to powinien podać w formularzu swoją kwotę przychodu, a jeśli jej nie było, to przychód małżonka.
Resort finansów zaznacza, że w sprawach indywidualnych podatnicy powinni kontaktować się z właściwym urzędem skarbowym.
Na tym samym portalu można skorzystać obecnie również z innych wyszukiwarek: organizacji pożytku publicznego, interpretacji indywidualnych, rejestru zastawów skarbowych. Są też wyszukiwarki umożliwiające sprawdzenie statusu podatnika VAT, NIP oraz VAT UE.