Microsoft planuje wydanie aktualizacji Windows 8. Ma ona być dostępna bezpłatnie za pomocą sklepu Windows zarówno dla użytkowników Windows 8 RT, jak i Windows 8. Po raz pierwszy zostanie ona zaprezentowana podczas konferencji Microsoft Build 26 czerwca. Nie będzie to jednak finalna wersja.

– Na konferencji Build wypuszczamy wersję release candidate po to, by w następnych miesiącach wypuścić wersję finalną – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Klimowski, Windows Business Development Manager w firmie Microsoft.

Wersja release candidate oznacza, że program jest już praktycznie gotowy, ale wciąż w fazie testowej i może zawierać drobne błędy.

– Nie mamy w tym momencie jeszcze daty premiery wersji finalnej Windows 8.1. Nowa wersja umożliwi jeszcze lepszą pracę na urządzeniach dotykowych i pozwoli na wygodną pracę użytkownikom klasycznych urządzeń wyposażonych w myszkę i klawiaturę – dodaje Marcin Klimowski.

Od premiery w październiku 2012 r. sprzedano ponad 100 milionów kopii Windows 8.

– Mówimy tutaj o kopiach sprzedawanych z nowymi komputerami i tabletami PC oraz o kopiach aktualizacyjnych – dodaje Klimowski.

W sklepie Windows dostępnych jest też ponad 70 tysięcy aplikacji dedykowanych dla systemu Windows i Windows RT. Każdego miesiąca jest ich 10 tysięcy więcej.

– Windows 8 spowodował zmianę sposobu, w jaki użytkownicy korzystają z komputera, ponieważ jest on bardzo dobrze zintegrowany z usługami chmurowymi – twierdzi Klimowski.

Usługi te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wirtualny dysk sieciowy Sky Drive ma już 250 milionów aktywnych użytkowników.

– Aplikacje Windowsa mogą bezpośrednio korzystać ze Sky Drive. Np. nowy Windows potrafi zapisywać dane bezpośrednio na tym dysku lub też odczytywać z niego pliki – podkreśla manager Microsoft.

Prace nad Windows 8 rozpoczęły się w 2007 r., a więc jeszcze przed premierą Windows 7. Między wrześniem 2011 a majem 2012 r. wypuszczono trzy wersje rozwojowe systemu. Oficjalna premiera nastąpiła 26 października 2012 r.