W 2012 roku ulubionymi gadżetami elektronicznymi Polaków były tablet i smartfon. Jak pokazują dane porównywarki cen Nokaut.pl zainteresowanie tabletami wzrosło o 120 proc. w porównaniu do 2011 roku, a smartfonami o ponad 20 proc.

Tabletowe podium: Samsung, Goclever i Apple

Miniony rok zdecydowanie należał do tabletów. Kategoria ta zanotowała niemal 120% wzrost zainteresowania użytkowników porównywarki cen Nokaut.pl w porównaniu do 2011 toku. Co ciekawe, w 2012 roku Apple straciło pozycję lidera, co z sukcesem wykorzystał Samsung notując niemal trzykrotny wzrost liczby odsłon w kategorii Tablety. Samsung skupił tym samym niewiele ponad 20% ruchu i zyskał niemal 8% przewagę nad Apple w ogólnej liczbie odsłon.
Drugie po Samsungu miejsce należy do Goclever. Producent mógł poszczycić się w 2012 roku ponad czterokrotnym wzrostem zainteresowania wśród użytkowników i skupił niemal 15% uwagi w ramach całej kategorii.

Apple stracił na popularności

Trzecie miejsce należy do lidera roku 2011 - Apple, który znacznie stracił na popularności po pojawieniu się na rynku w 2012 roku tabletów ekonomicznych. Obecność modeli w przystępnych cenach przełożyło się na wyniki Apple, które skupiło niespełna 14% uwagi użytkowników w ramach całej kategorii i zanotowało niewielki, bo zaledwie 20% wzrost zainteresowania użytkowników w porównaniu do 2011 roku.

Na czwartym miejscu znalazła się Manta - producent, którego produkty zyskały aż ośmiokrotnie na popularności, a w ogólnym rozrachunku skupiły cztery razy więcej ruchu w całej kategorii Tablety w Nokaut.pl w porównaniu do 2011 roku.

Podobnie Lark, który zanotował w minionym roku prawie siedmiokrotny wzrost zainteresowania i skupił niemal trzykrotnie więcej zainteresowania użytkowników w odniesieniu do całej kategorii.

Jak pokazują dane Nokaut.pl, tablet na przestrzeni ostatniego roku stał się nie tylko pożądanym gadżetem elektronicznym, ale przede wszystkim po zakończonej dominacji Apple w 2011 roku, dostępnym dla większości narzędziem do pracy i zabawy. Użytkownicy zwrócili bowiem swoją uwagę w stronę tabletów ekonomicznych, które w przystępnej cenie oferują niezbędne funkcjonalności. Ma to odzwierciedlenie w zestawieniu TOP 10 tabletów 2012 roku, w którym aż połowa miejsc należy właśnie do tabletów ekonomicznych.

TOP 10 tabletów w 2012 roku wg. Nokaut.pl

1. Tablet SAMSUNG Galaxy Tab 8.9
2. MANTA MID04
3. SAMSUNG GALAXY Tab 2
4. MODECOM FREE TAB 9701
5. APOLLO TABLET 7 QUICKI
6. GOCLEVER TAB A73
7. PRESTIGIO MultiPad 5080
8. APPLE iPad 16GB
9. Lark FreeMe 70.5 GPS DVB-T
10. SAMSUNG GALAXY Tab 2 10.1


Smartfony - Liderem znów jest Samsung

O tym, że Polakom do gustu przypadły smartfony, potwierdzają dane Nokaut.pl bo to właśnie telefony komórkowe były drugą po tabletach kategorią gadżetów elektronicznych, która odnotowała największe zainteresowanie w 2012 roku. Na koniec minionego roku cieszyła się ona aż o 20% większą popularnością w zestawieniu do 2011 i odebrała ją znanym dotychczas feature phones, które w porównaniu do 2011 roku zanotowały ponad 20% spadek. Ponadto, w żadnej innej kategorii w ramach Nokaut.pl topowe produkty nie skupiły tak dużego ruchu użytkowników jak w przypadku telefonów komórkowych.

Liderem wśród producentów smartfonów w 2012 roku został Samsung. Modele tej marki skupiły niemal połowę zainteresowania użytkowników w całej kategorii telefonów komórkowych i w porównaniu do 2011 roku zyskały wzrost na poziomie 15%.

W kategorii telefonów komórkowych wyraźny spadek zainteresowania zanotowała Nokia, która na łącznej liczbie odsłon w całej kategorii straciła aż 12% oraz HTC (spadek o 5%), który po premierze modelu smartfona Wildfire S w 2011 roku nie zaproponował użytkownikom nic równie interesującego.

Straty za to odrobił Sony Ericsson, którego produkty zyskały ponad 4% na popularności, co dało mu kolejne po Samsungu i Nokii miejsce w rankingu najpopularniejszych producentów telefonów komórkowych. W przypadku telefonów marki Apple popularność w odniesieniu do całej kategorii wzrosła w 2012 roku zaledwie o 2%. Równocześnie liczba odsłon produktów tegoż producenta zwiększyła się dwukrotnie, co może wskazywać na to, że mimo wysokich cen, produkty z logiem jabłuszka ciągle cieszą się zainteresowaniem użytkowników.

Porównując popularność telefonów komórkowych ze względu na system operacyjny wyraźnie widać, że podobnie jak 2011 tak i 2012 rok należał do Androida. System ten zyskał 10% w skali roku na popularności użytkowników. Zainteresowanie modelami telefonów z systemem iOS skoczyło wśród użytkowników o prawie 8%, a o niespełna 2% wzrosło zainteresowanie systemem Windows Phone.

TOP 10 telefonów komórkowych w 2012 roku:

1. Samsung Galaxy S II
2. Samsung Galaxy S III
3. Nokia 500
4. SAMSUNG GT-S5830 Galaxy Ace Onyx
5. SONY ERICSSON Xperia neo V
6. SONY ERICSSON Xperia Arc S
7. Nokia N8
8. Nokia E52
9. SAMSUNG Galaxy Note (N7000)
10. SAMSUNG Galaxy Note II (N7100)