Inżynierowie i badacze z USA przedstawili największy jak dotąd tablet na świecie o przekątnej ekranu 27 cali. Tablet, miałby być nowego typu komputerem domowym, dostępnym dla wszystkich członków rodziny i komputerem biznesowym.

W nowym tablecie zamontowano wyświetlacz HD o rozdzielczości 1080p. Ma on tylko 6,5 cm grubości i waży 4,7 kg. Płyta główna w technologii All-In-One mieści czterordzeniowy procesor, procesor graficzny Nvidia, układ dźwiękowy, chip sieciowy i tuner TV. Tablet posiada także złącze do stacji dokującej, nagrywarkę DVD, porty USB, HDMI i sieciowe. Ekran dotykowy działa zarówno jeśli komputer działa w trybie tabletu, jak i po podłączeniu do stacji dokującej.

Dysk twardy i ilość pamięci operacyjnej, według oświadczenia firmy Intel, na zlecenie której tablet został zbudowany, "nie różnią się od parametrów desktopu przeznaczonego dla użytkownika indywidualnego", podobnie jak parametry wydajnościowe. W tablecie zamontowano dwie duże baterie litowo-jonowe nowej generacji zapewniające zasilanie na 4,2 godziny pracy.

Tablet wyposażony jest w system operacyjny Windows 8, obsługujący zarówno ekran dotykowy, jak i klawiaturę. Istnieje też możliwość sterowania głosowego lub gestami, przy użyciu technologii Microsoft Kinect i jak twierdzą inżynierowie Intela tego typu tablet "ułatwiałby zastosowanie komputerów dla osób niepełnosprawnych".

Intel zamierza rozwijać tę konstrukcję i będzie szukał partnerów w największych firmach produkujących sprzęt komputerowy do jej produkcji wielkoseryjnej.

Następny prototyp tabletu ma być wyposażony w kamerę posiadająca możliwość tworzenia efektów 3D, oraz sterowanie gestami. Inżynierowie Intela chcą w następnym prototypie tabletu zmniejszyć jego wagę przede wszystkim przez zastosowanie baterii innego typu i wbudowanie w komputer wyświetlacza nowej generacji. Ma to być ekran 4K o czterokrotnie większej rozdzielczości od obecnego ekranu HD i mniejszej wadze. Zmianie ulegnie też układ sterowania - jak przyznał Intel ponad 1/3 wagi stanowią komponenty umożliwiające sterowanie dotykowe, choć "sterowanie dotykowe ekranem absolutnie pozostanie.