Internet nie daje ci żyć? Spędzasz zbyt wiele czasu na Facebooku, forach lub stronach, które cię dekoncentrują? Freedom i Anti-Social, aplikacje "odwykowe", mogą ci pomóc.

Jeśli uważasz, że internet, a przede wszystkim portale społecznościowe, zabierają ci czas i dekoncentrują - wykup Freedom lub Anti-Social. Aplikacje te, które blokują dostęp do internetu, zostały stworzone przez Freda Stutzmana, amerykańskiego badacza z Carnegie Mellon University's Heinz College w Pittsburghu.

Freedom to wolność w pełnym tego słowa znaczeniu, której do tej pory zakosztowało ponad 350 tys. osób. Za jedyne 10 dolarów aplikacja odcina dany komputer od internetu do ośmiu godzin z rzędu, za każdym razem, kiedy użytkownik potrzebuje spokoju. Jak zapewnia Stutzman, "Freedom gwarantuje niczym niezmąconą, produktywną pracę".

Anti-Social jest mniej radykalny, bo odcina tylko od portali społecznościowych typu Facebook, czy Twitter i być może dlatego cieszy się mniejszą popularnością. 125 tys. internautów zdecydowało się wydać 15 dolarów na "odnalezienie świętego spokoju, koncentracji i miejsca na przemyślenia" dzięki Anti-Social.

Obie aplikacje mogą być przetestowane bezpłatnie. Ponadto, dają użytkownikowi możliwość samodzielnej walki z nałogiem: w chwili słabości wystarczy zrestartować komputer, aby przywrócić dostęp do sieci, lub pogadać ze znajomym na czacie.