Na polskim rynku zadebiutowała właśnie nowa seria eleganckich, kolorowych notebooków Sony VAIO E 14P. Przeznaczone są one do codziennych zastosowań multimedialnych, a od konkurencji wyróżnia je stylowy wygląd i świetne parametry techniczne.

Z pewnością do skorzystania z nich zachęci ich ładny wygląd, bo serię VAIO E cechuje delikatna "portfelowa" stylistyka. Ich przyszli użytkownicy wybierać mogą między trzema kolorami notebooków - białym, czarnym i różowym, przy czym wygląd każdego nich urozmaicają barwne ozdobniki na obrzeżu, pokrywie gładziku i klawiaturze oraz aluminiowa ramka głośnika.

Bardzo korzystnie prezentuje się również podświetlana klawiatura. Jej podświetlanie uruchamiane jest przez czujnik światła w otoczeniu. Umożliwia to bezbłędne pisanie nawet późnym wieczorem. Ten sam czujnik zmniejsza jasność ekranu, aby obniżyć zużycie energii w słabszym oświetleniu.

Kolejnym plusem VAIO E jest duży, obsługujący gesty gładzik. Pozwala on na klikanie na dużej powierzchni i umożliwia intuicyjną, "bezprzyciskową" obsługę. Zresztą, obsługa gestami jest nowością w komputerach VAIO.

Kolejną zaletą nowych notebooków Sony jest wbudowana kamera internetowa HD z przetwornikiem "Exmor for PC", która znacznie poprawia jakość obrazu podczas wideorozmów.

Dodatkowo seria VAIO E 14P posiada unikatowe technologie Sony xLOUDTM i Clear PhaseTM zwiększające głośność dźwięku bez wprowadzania zniekształceń, co przekłada się na imponujące brzmienie filmów i gier. Korzystający z komputerów mogą także włączyć system Dolby Home Theatre V4, który zapewni bogaty, kinowy dźwięk.

Energooszczędna konstrukcja serii VAIO E wydłuża działanie akumulatora nawet do siedmiu godzin pracy bez ładowania. Dodatkowo dzięki nowej funkcji Rapid Wake + Eco, komputer w jednej chwili jest gotowy do działania. Ten energooszczędny tryb przełącza komputer VAIO do głębokiego uśpienia. Maszyna zużywa wówczas minimalną ilość energii, dzięki czemu może pozostawać w tym trybie nawet przez dziesięć dni. Wystarczy jednak otworzyć pokrywę komputera, by w kilka sekund wszystkie pliki i aplikacje zostały przywrócone do stanu sprzed uśpienia.

Hybrydowy system graficzny, w który notebooki VAIO E 14P są wyposażone, wykorzystuje dedykowany procesor grafiki do zastosowań o znacznej złożoności, takich jak gry, wyświetlanie filmów czy edycja zdjęć. W przypadku zadań o mniejszych wymaganiach procesor ten jest wyłączany, co zwiększa czas pracy akumulatora. Do wydłużenia czasu pracy przyczynia się też efektywny wyświetlacz VAIO i energooszczędne procesory, jak również wbudowany napęd optyczny, który w trybie spoczynkowym w ogóle nie pobiera energii.

Nowa seria VAIO E 14P będzie dostępna w Polsce od czerwca 2012 r.