W bieżącym roku do krajów europejskich sprowadzono o 48 proc. smartfonów więcej, niż rok wcześniej. Z drugiej strony w tym samym czasie spadło zainteresowanie prostszymi urządzeniami, których przywieziono do Europy o 29 proc. mniej niż w 2010 roku.

W Europie wciąż rośnie popyt na smartfony. Tylko w drugim kwartale tego roku import tych gadżetów wzrósł o 52 proc. w stosunku do wszystkich importowanych telefonów

Co ciekaw - wraz ze zwiększeniem popularności smartfonów odnotowuje się spadek ogólnej liczby sprzedawanych telefonów komórkowych. Na razie tylko o 3 proc. Analitycy uznają, że odpowiedzialne za to są obecne warunki gospodarcze w strefie euro i gwałtowny spadek intensywności działań firmy Nokia, co z kolei nie do końca zostało zrekompensowane przez pozostałych producentów telefonów komórkowych.

Być może też fani wykorzystywanego przez Nokię systemu operacyjnego Symbian czekają na wprowadzenie do produkowanych przez Nokię telefonów systemu Windows Mobile.

Dotychczas najpopularniejszym dostawcą telefonów w Europie był Samsung (31 proc. udziałów w rynku), na drugim miejscu plasowała się Nokia (21 proc.), trzecią pozycję zajmowały telefony marki Apple (11 proc.), na dalszych miejscach znalazły się HTC (7 proc.) i Research In Motion (7 proc.).

Dodatkowo z raportu Tajwańskiej firmy DigiTimes z 6 września wynika, że Apple pod względem popularności będzie przewyższać Nokię i planuje w 2011 roku stać się największym na świecie producentem smartfonów.

IDC jest jedną z największych firm zajmujących się badaniem rynku teleinformatycznego, twórcą wielu analiz sektorowych, a także strategicznym doradcą w wielu projektach. Głównym zadaniem firmy jest dostarczanie analiz na temat przyszłych trendów rozwojowych poszczególnych sektorów rynku.