statystyki

Masz słupy energetyczne na działce? Możesz otrzymać pieniądze

autor: Damian Michalczuk19.05.2016, 11:17; Aktualizacja: 19.05.2016, 11:19
energia, prąd

energia, prądźródło: ShutterStock

Kupiłem 4 ha gruntu, który jest częściowo przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, a częściowo pod uprawy rolne. Przez działkę przebiega gazociąg wysokiego ciśnienia. Zgodnie z przepisami w odległości 15 m od niego nie może być żadnych budynków ani nie mogą rosnąć drzewa. Oprócz tego działkę przecina na długości 40 metrów linia energetyczna z dwoma słupami. Czy jako nowy właściciel gruntu mogę jeszcze wystąpić do spółki gazownictwa i zakładu energetycznego o ustanowienie służebności przesyłu – pyta pan Michał.

Zakup gruntu z wybudowaną wcześniej infrastrukturą przesyłową nie wyklucza możliwości ubiegania się o ustanowienie odpłatnej służebności. Każdy kolejny właściciel nieruchomości może żądać rekompensaty za straty związane z ograniczeniem możliwości wykorzystania działki zgodnie z jej przeznaczeniem. Nawet wieloletnia zwłoka w wystąpieniu z żądaniem zapłaty nie może być rozumiana jako domniemane zrzeczenie się prawa do ustanowienia odpłatnej służebności związanej z korzystaniem z gruntu przez czerpiące z tego profity przedsiębiorstwo przesyłowe.

Budowa i utrzymywanie infrastruktury przesyłowej (np. kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej, telekomunikacyjnej czy energetycznej) na cudzej nieruchomości wiążą się z koniecznością wypłaty wynagrodzenia dla jej właściciela lub użytkownika wieczystego. W tym celu może on żądać od przedsiębiorstwa władającego tymi urządzeniami ustanowienia odpłatnej służebności przesyłu. Ustanowienie służebności przesyłu powinno nastąpić przede wszystkim w drodze umowy. Jeżeli jednak do jej zawarcia nie doszło, może to nastąpić na mocy orzeczenia sądowego.

Dochodzenie roszczeń należy rozpocząć od pisma skierowanego do przedsiębiorstwa użytkującego urządzenie przesyłowe, w którym właściciel gruntu powinien sprecyzować swoje żądania. Przed jego wysłaniem należy wcześniej ustalić geodezyjne numery działek, na których znajduje się infrastruktura przesyłowa, i nazwę zakładu, który jest jej właścicielem. Warto podać też wartość oczekiwanego odszkodowania. Nie może ono jednak być oderwane od realiów rynkowych, dlatego do jego oszacowania najlepiej wynająć rzeczoznawcę, który wykona ekspertyzę. Należy jednak pamiętać, że takie wyliczenie nie jest wiążące dla przedsiębiorstwa przesyłowego ani dla sądu, do którego może trafić ostatecznie sprawa.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • drekorter(2016-05-21 10:49) Zgłoś naruszenie 70

  Ta porada jest mało efektywna w sądzeniu się z gigantem. Jest natomiast sposób, który pozwala też na drodze sądowej uzyskać max odszkodowania. Ale nic nie ma za darmo. Miałem dwie takie sprawy o ten sam rurociąg. Otrzymałem oczywiście dwa niezależne odszkodowania. Mogę podpowiedzieć.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jj(2016-05-21 20:47) Zgłoś naruszenie 20

  Ja walce z prnem czekam podpowiedz

  Odpowiedz
 • Irek(2016-07-28 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  788 744 889 - udzielę wsparcia.

  Odpowiedz
 • Paweł(2017-07-05 21:33) Zgłoś naruszenie 00

  Dzień dobry. Jestem rzeczoznawcą majątkowym i zajmuje się wyceną tego typu roszczeń. Polecam wszystkim wycenę roszczenia, zanim pójdą do prawnika i założą sprawę o "miliony". Chciałbym tylko uzmysłowić wszystkim, iż im większej sumy ktoś dochodzi tym większe koszty sądowe. Rzeczoznawca majątkowy podczas postępowania i tak się pojawi, dlatego lepiej wiedzieć czego w ogóle się dochodzi! Wykonuję operaty szacunkowe w tej materii ale od razu ostrzegam, że nie są to tanie sprawy i wymagają nakładu pracy (około 1 miesiąca). ************** w Polsce północnej ale czasem również w południowej. Mój telefon to 668-149-034

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie