Wolimy mieszkania nowe niż używane, choć są wyjątki. Jest nim na przykład Warszawa, której mieszkańcy preferują nieruchomości z rynku wtórnego - wynika z badania TNS Polska dla serwisu otodom.pl.

Jeżeli ktoś decyduje się na zakup M, najczęściej bierze pod uwagę cenę i lokalizację. Najpopularniejsze są mieszkania dwu- lub trzypokojowe o zróżnicowanej powierzchni od 51-60 metrów kwadratowych. W dalszej kolejności ważna jest wielkość, liczba pokoi, dogodna komunikacja. Marginalne znaczenie okazują się mieć możliwości parkingowe, infrastruktura dla dzieci czy ogrodzenie.

Jednym z najważniejszych źródeł informacji okazały się strony internetowe deweloperów oraz biura deweloperów. Z raportu wynika, że do lamusa wydają się odchodzić tradycyjne ogłoszenia w gazetach.

Większość badanych (84 proc.) podczas zakupu nowego domu skorzystała z kredytu. Najwięcej z nich deklarowało udział wkładu własnego na poziomie powyżej 30 proc.

W badaniu wzięło udział 510 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich 2 lat w pięciu największych miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. Przeprowadzono je między 19 marca a 2 kwietnia tego roku.