Zmiany, które zostały wprowadzone po 31 sierpnia tego roku, znacząco zmniejszyły liczbę mieszkań dostępnych z rządową dopłatą. Znalezienie odpowiedniego lokum będzie coraz trudniejsze, bo chętnych na skorzystanie z programu „Rodzina na swoim” nie brakuje, a ten potrwa już tylko do końca 2012 roku.

Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego trzeci kwartał 2011 roku był najlepszym w dotychczasowej historii programu „Rodzina na Swoim”. Podpisano 14 355 tys. umów kredytowych na łączną kwotę 2,95 mld złotych. Na kupujących mobilizująco podziałała informacja o rychłym zakończeniu programu rządowych dopłat.
- Od momentu wejścia w życie nowych zasad obserwujemy zwiększone zainteresowanie mieszkaniami spełniającymi warunki programu „Rodzina na Swoim”. O ofertę pytają już nie tylko młode małżeństwa, ale także osoby samotne, które po zmianach z sierpnia tego roku również mogą starać się o przyznanie kredytu preferencyjnego – mówi Magdalena Górzna-Jaromin z firmy deweloperskiej PBG Erigo. – Ale największy boom związany z poszukiwaniem mieszkań o odpowiednich parametrach dopiero przed nami. Prognozujemy, że na kilka miesięcy przed wygaśnięciem programu chętnych do skorzystania z pomocy państwa będzie znacznie więcej – dodaje.

Mieszkania z dopłatą na potęgę

Jeśli więc ktoś planuje w najbliższym czasie zaciągnąć kredyt hipoteczny, to nie powinien zwlekać. Obniżenie współczynników służących do obliczenia maksymalnej ceny nieruchomości już teraz oznacza duże utrudnienie w znalezieniu mieszkania. Limit cenowy metra kwadratowego po zmianach spadł o prawie 30% w przypadku mieszkań nowo wybudowanych i aż o ponad 40% w przypadku nieruchomości wcześniej zamieszkiwanych. Warto pójść w ślady deweloperów, którzy obniżyli ceny mieszkań, tak aby spełniały wymogi formalne programu „Rodzina na swoim”.

- Widząc duże rynkowe zapotrzebowanie na mieszkania z rządową dopłatą, dokonaliśmy cięć w naszym cenniku. W związku z tym aż 78% mieszkań na osiedlu Dolina Potęgowska w Gdańsku może być finansowane kredytem na preferencyjnych warunkach. Cena mieszkania w ramach programu „Rodzina na swoim” kształtuje się już od 4020 zł za m kw. do 4922 zł za m kw. – mówi Magdalena Górzna-Jaromin.

Szczęśliwie nie zmieniły się limity powierzchni nieruchomości. Wciąż dopłaty można uzyskać maksymalnie na 50 m kw. przy mieszkaniach o powierzchni nie przekraczającej 75 m kw. i na 70 m kw. przy domach o powierzchni nie przekraczającej 140 m kw. Nowy limit obowiązuje osoby samotne i bezdzietne – mogą uzyskać kredyt w ramach programu z dopłatą na 30 m kw. w mieszkaniu nie przekraczającym 50 m kw.

„Rodzina na swoim” to nie wszystko

Zanosi się na to, że właśnie w takim kształcie program trwać będzie do końca 2012 roku. Nie słychać żadnych pogłosek o przedłużaniu lub wznawianiu programu, warto więc zainteresować się nim już teraz i znaleźć odpowiednią nieruchomość pasującą zarówno do programu „Rodzina na swoim” jak i osobistych wymagań.

- Możliwość skorzystania z programu rządowych dopłat jest tylko jednym z czynników warunkujących zakup mieszkania. Nie mniej ważne okazuje się sąsiedztwo. Mieszkańcy naszego osiedla Dolina Potęgowska mogą jednocześnie cieszyć się bliskością terenów zielonych i w szybki sposób dotrzeć do centrum Gdańska – mówi Magdalena Górzna-Jaromin. - Dobre skomunikowanie z miastem zapewniła osiedlu przebudowana niedawno dwupasmowa ulica Jabłoniowa. Dzięki bezpiecznej odległości od jezdni mieszkańcy Doliny Potęgowskiej nie będą narażeni na uciążliwe dla innych hałasy – dodaje.

Decyzję o zakupie mieszkania w ramach programu „Rodzina na swoim” nie należy odkładać na później. Z kredytu na preferencyjnych warunkach można skorzystać do końca 2012 roku. Beneficjenci otrzymywać będą dopłaty do odsetek nawet do 2020 roku – czyli przez pierwsze 8 lat kredytowania.