Nowe zasady naliczania podatku od zysków kapitałowych, które właśnie weszły w życie, spowodowały, że banki prześcigają się w nowych ofertach depozytowych. Dotyczy to zwłaszcza kont oszczędnościowych. Kto teraz daje najwięcej?

Zmiany na rynku kont oszczędnościowych są naprawdę istotne. Trwa właśnie promocja konta oszczędnościowego BGŻOptima, podstawowego produktu pierwszego banku oszczędnościowym online. Jeżeli zawrzemy umowę ramową po 5 kwietnia, od 6 kwietnia do 10 lipca oprocentowanie naszych środków na koncie oszczędnościowym do 40 000 zł wyniesie aż 6,5%.

Oferta depozytowa Meritum Banku od końca marca wzbogaciła się o nowe Konto Oszczędnościowe, którego oprocentowanie może wynieść nawet 5% w skali roku. Jak widać, na rynku jest w czym wybierać. Sprawdźmy zatem, któremu bankowi najlepiej poświęcić swoje oszczędności.

Dzienna kapitalizacja w odwrocie
Większość banków dotychczas rezygnowała z dziennej kapitalizacji na dwa sposoby – albo wycofując produkt z rynku, albo zmieniając jego kapitalizację na miesięczną. Co gorsza, właściciele lokat długoterminowych z codziennymi odsetkami też nie mogą spać spokojnie – w tym wypadku bowiem nie mamy do czynienia ze zmianą prawa, co powoduje, że nowe sposoby obliczania podatku dotyczą również ich oszczędności. Czyli będą musieli od zysków odprowadzić stosowny podatek. Natomiast tam, gdzie dzienna kapitalizacja pozostała, oferta już nie jest tak atrakcyjna jak wcześniej – bowiem zysk podlega opodatkowaniu.

Nie daj inflacji zjeść swoich zysków – sprawdź najlepsze konta oszczędnościowe!

Niekwestionowany lider

Deutsche Bank, z DB Kontem Oszczędnościowym (8,10% w skali roku), już po raz piąty zajął 1. miejsce w rankingu kont oszczędnościowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że oprocentowanie to obowiązuje jedynie dla środków wpłaconych po 1 grudnia 2011 roku, jeśli konto było otwierane w pakiecie z kontem dbNET. Najlepszym kontem internetowym, nawiasem mówiąc.

Druga pozycja przypadła BGŻOptimie (jego promocyjne oprocentowanie wynosi 6,50% w skali roku). Na trzeciej pozycji znalazł się wcześniejszy wicelider – Rachunek Codzienny Sukces Polbanku EFG oprocentowany w wysokości 5,53% w skali roku. Zwróćmy jednak uwagę, że oferta Polbanku obowiązuje jedynie do końca kwietnia. Później oprocentowanie wróci do poziomu 5%, chyba, że bank zdecyduje się na przedłużenie akcji, być może pod inną nazwą. Co również jest ciekawe, pierwsze i trzecie miejsce zajmują konta z dzienną (nadal) kapitalizacją.

Ranking kont oszczędnościowych - kwota 10000 zł
Bank Nazwa konta Oproc. po podatku Kapitalizacja
Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24H 8,10%* 54,67
BGŻOptima Konto Oszczędnościowe 6,50% 43,87
Polbank EFG Konto Codzienny Sukces 5,53%* 37,41
BNP Paribas Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe 5,50%* 37,13
Bank DnB Nord Konto Oszczędnościowe 5,50% 37,13
Toyota Bank Konto Oszczędnościowe 4,85% 32,74
Meritum Bank Konto Oszczędnościowe 4,75% 32,06
Alior Bank Konto Oszczędnościowe 4,35% 32,06
Credit Agricole Rachunek Oszczędzam (Codzienne Zyski) 4,05%* 27,33
Citi Handlowy Konto Super Oszczędnościowe 4,04% 27,27
Getin Bank Konto Oszczędnościowe 4,00% 27,00
Getin Online Konto Oszczędnościowe 4,00%* 27,00
Idea Bank Konto Oszczędnościowe 4,00%* 27,00
Kredyt Bank Konto Oszczędnościowe 4,00% 27,00
Bank Millennium Konto Oszczędnościowe 4,00% 27,00
Dane na 6.04.2012, źródło: www.totalmoney.pl oraz strony banków. * Kapitalizacja dzienna





Walka o pierwszą dziesiątkę
Aż 6 kont znalazło się równocześnie na 10 miejscu naszego zestawienia – to absolutny rekord. I aż 5 nazywa się dokładnie tak samo – Konto Oszczędnościowe. Bankowcom gratulujemy twórczego podejścia do tematu… bo aż 10 pozycji w tabeli takie właśnie miano nosi. W każdym razie o byt w rankingu walczą Getin Bank, Getin Online, Idea Bank, Kredyt Bank, Bank Millennium, których oferty oprocentowane są w wysokości 4% w skali roku.

Wyzwanie dla rynku depozytów
Dotychczas, by wyróżnić swoją ofertę, wystarczyło zaproponować sensowne oprocentowanie z dzienną kapitalizacją. Teraz oczywiście również wysokie oprocentowanie może być „wabikiem” na klienta. Jednak coraz częściej oferty nie różnią się między sobą aż w tak znacznym stopniu. Zatem możemy spodziewać się, że wkrótce dojdzie do zmian na rynku kont oszczędnościowych i nowy typ ofert wypełni lukę po tych z dzienną kapitalizacją przynoszącą pełny zysk bez podatku.