Wadą pożyczek hipotecznych są dużo dłuższe niż przy kredytach gotówkowych procedury. Zwykle od pierwszej wizyty klienta w banku do uruchomienia środków muszą upłynąć cztery tygodnie, chociaż w niektórych bankach można usłyszeć deklarację, że trwa to nie dłużej niż 10 dni.
Korzyści wynikające z wyboru pożyczki zabezpieczonej na nieruchomości w porównaniu z kredytem gotówkowym mogą być spore. – Zaciągając kredyt gotówkowy w wysokości 60 tys. zł na 10 lat, klient będzie płacił ratę w wysokości ok. 1 tys. złotych. Pożyczka hipoteczna na tę samą kwotę będzie go kosztowała ok. 750 zł miesięcznie – mówi Wojciech Rudzki, kierownik ds. kredytów hipotecznych w Meritum Banku.
Takie różnice w wysokości rat to zasługa oprocentowania. O ile minimalne stawki dla pożyczek hipotecznych w wielu bankach zaczynają się poniżej 9 proc., to dla kredytów gotówkowych wynoszą już kilkanaście procent. – Dzięki zabezpieczeniu w formie nieruchomości możemy zaoferować klientowi znacznie korzystniejsze warunki niż w przypadku kredytu gotówkowego, limitu w rachunku osobistym czy na karcie kredytowej – mówi Agnieszka Nachyła, dyrektor departamentu marketingu bankowości hipotecznej Kredyt Banku.
Pożyczki hipoteczne w polskich bankach / DGP
Na korzyść pożyczek hipotecznych przemawia też długość okresu spłaty zadłużenia. Większość banków pozwala oddawać pożyczone środki przez ponad 20 lat. Rekordzistami są mBank i BPH, w których takie kredyty udzielane są nawet na 30 lat. Najkrótszy okres spłaty znaleźliśmy w BGŻ – 15 lat. To i tak sporo dłużej niż przy kredytach gotówkowych. Pożyczki hipoteczne lepiej wyglądają też na tle gotówkowych pod względem maksymalnej kwoty zadłużenia. Dzięki zabezpieczeniu i niższym ratom maksymalne kwoty pożyczek hipotecznych dostępnych dla danego klienta będą wyższe niż dostępne dla niego limity pożyczek niezabezpieczonych.
W porównaniu z jednym czy dwoma dniami przy kredytach gotówkowych to i tak bardzo długo. Na to rady nie ma. – Pracownicy banku potrzebują czasu na wycenę nieruchomości i dokonanie wpisu w księgach wieczystych – mówi przedstawiciel Meritum Banku.
DGP radzi
Pamiętaj o dodatkowych kosztach
Przy zaciąganiu pożyczki hipotecznej konieczna będzie wycena nieruchomości, która pochłania od 500 do nawet 1 tys. zł. Koszt ten zależy od tego, czy bank korzysta z usług firmy zewnętrznej, czy podejmuje się wycenić nieruchomość przez własnych rzeczoznawców. Do tego dochodzą koszty wpisu do hipoteki oraz inne opłaty niezależne od banku, które mogą wynieść nawet 300 zł. Przyjmuje się, że aby korzyści z zaciągnięcia pożyczki hipotecznej w porównaniu z kredytem niezabezpieczonym były zauważalne, jej wysokość powinna wynosić co najmniej 50 tys. zł.