Nastepna firma może zrezygnować z polskich łupków. Po dwóch latach poszukiwań kanadyjska firma Talisman Energy prawdopodobnie zamknie warszawską spółkę poszukującą gaz łupkowego w Polsce.

Jak informuje Puls Biznesu, powodem rezygnacji mają być wyniki finansowe całego koncernu.

Tylko w trzecim kwartale Talisman poniósł 731 mln dol. straty netto, m.in. z powodu wysokich odpisów podatkowych. Dwa tygodnie temu prezes Hal Kvisle zapowiedział obcięcie wydatków o 25 proc. i zamknięcie nierentownych regionów.

Polscy pracownicy zostali już poinformowani, że jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Odwołano również szkolenia, które dla zatrudnionych w Polsce miała przeprowadzić spółka Schlumberger, specjalizująca się w technologiach dla przemysłu naftowego i gazowego.

Talisman Polska posiada w Polsce trzy koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego: Gdańsk W (woj. Pomorskie), Braniewo S (woj. Warmińsko-mazurskie) i Szczawno (woj. kujawsko - pomorskie, mazowieckie, warmińsko – mazurskie.

Firma Talisman Energy Inc. jest globalnym producentem ropy naftowej i gazu. W 2009 roku spółka wyprodukowała 425.000 baryłek przeliczeniowych ropy naftowej dziennie, z czego około 50 proc. przypadało na ropę naftową i 50 proc. na gaz ziemny.

Firma działa przede wszystkim w Ameryce Północnej, na terenie Morza Północnego i Azji Południowo-Wschodniej.

Firma Talisman powstała w 1992 roku i ma siedzibę w kanadyjskim mieście Calgary w stanie Alberta. Jest notowana na giełdach papierów wartościowych w Toronto i Nowym Jorku pod symbolem TLM. Firma Talisman widnieje również w indeksie S&P/TSX 60. kapitalizacja rynkowa firmy wynosi 11,5 mld dolarów, jej akcje wyceniane są na ok. 11, dol.