statystyki

Rząd chce kontroli nad atomem i unijnego wsparcia dla gazu

autor: Julita Żylińska07.10.2019, 09:40; Aktualizacja: 07.10.2019, 09:47
Zbiornik z prętami paliwowymi w reaktorze nr 3 w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii

Zbiornik z prętami paliwowymi w reaktorze nr 3 w elektrowni atomowej Fukushima w Japoniiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Tomohiro Ohsumi

Polska szuka partnerów do budowy pierwszych reaktorów jądrowych. Oczekujemy kapitału, technologii i wspólnej eksploatacji, ale chcemy utrzymać pakiet kontrolny.

– W polityce energetycznej przygotowanej przez Ministerstwo Energii na okres do 2040 r. przewidujemy zbudowanie 6–9 GW mocy z elektrowni atomowych. To jest duży, dwudziestoletni projekt. Będzie to najprawdopodobniej sześć reaktorów. Poszukujemy partnerów do tego przedsięwzięcia – powiedział DGP pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przy okazji piątkowej konferencji w Gaz-Systemie.

– Partner musi dysponować technologią, chcieć razem z nami zainwestować, mieć wolę pozostania z nami także w fazie eksploatacyjnej, aż do likwidacji tych elektrowni w perspektywie 50–60 lat – wymienił. Pytany, czy Polska chce zachować kontrolę w tej inwestycji, odparł: – Mówimy jasno, że 51 proc. udziałów w tej inwestycji pozostanie po stronie polskiego państwa. Podobny warunek stawia Orlen w przypadku inwestycji w farmę wiatrową na morzu. Wybór partnera do tego projektu jest planowany na przełomie roku.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie