statystyki

Rząd chce kontroli nad atomem i unijnego wsparcia dla gazu

autor: Julita Żylińska07.10.2019, 09:40; Aktualizacja: 07.10.2019, 09:47
Zbiornik z prętami paliwowymi w reaktorze nr 3 w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii

Zbiornik z prętami paliwowymi w reaktorze nr 3 w elektrowni atomowej Fukushima w Japoniiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Tomohiro Ohsumi

Polska szuka partnerów do budowy pierwszych reaktorów jądrowych. Oczekujemy kapitału, technologii i wspólnej eksploatacji, ale chcemy utrzymać pakiet kontrolny.

– W polityce energetycznej przygotowanej przez Ministerstwo Energii na okres do 2040 r. przewidujemy zbudowanie 6–9 GW mocy z elektrowni atomowych. To jest duży, dwudziestoletni projekt. Będzie to najprawdopodobniej sześć reaktorów. Poszukujemy partnerów do tego przedsięwzięcia – powiedział DGP pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przy okazji piątkowej konferencji w Gaz-Systemie.

– Partner musi dysponować technologią, chcieć razem z nami zainwestować, mieć wolę pozostania z nami także w fazie eksploatacyjnej, aż do likwidacji tych elektrowni w perspektywie 50–60 lat – wymienił. Pytany, czy Polska chce zachować kontrolę w tej inwestycji, odparł: – Mówimy jasno, że 51 proc. udziałów w tej inwestycji pozostanie po stronie polskiego państwa. Podobny warunek stawia Orlen w przypadku inwestycji w farmę wiatrową na morzu. Wybór partnera do tego projektu jest planowany na przełomie roku.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie