PKN Orlen optymalizuje koszty, jeżeli chodzi o upstream i w związku z tym nie planuje kolejnych zakupów aktywów produkcyjnych w tym obszarze, poinformował ISBnews prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział, że koncern chce jak najszybciej rozpocząć eksploatację gazu w Polsce.

Przez kilka lat PKN Orlen realizował strategię nabywania co roku kolejnych udziałów w złożach produkcyjnych, głównie w Kanadzie, jednak od 2015 roku tego rodzaju transakcji już nie było. I w najbliższym czasie nie należy się ich spodziewać.

"Bardziej zależy nam na tym, żebyśmy mogli skonsumować to, co znaleźliśmy, dlatego jak najszybciej chcemy rozpocząć eksploatację gazu w Bystrowicach na Podkarpaciu, gdzie realizujemy obecnie trzeci odwiert. Z kolei w miejscowości Bajerze na Kujawach, gdzie gaz jest wysoko zaazotowany, planujemy przetworzenie go od razu na energię elektryczną" - powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews.

"Obecnie koncentrujemy prace na tych aktywach, które już posiadamy, nie mamy planów, by kupować nowe złoża węglowodorów" - dodał.

Prezes podkreślił natomiast, że koncern poważnie podchodzi do planów budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.

"Znacząco przyspieszyliśmy prace przygotowawcze w zakresie potencjalnej budowy farmy wiatrowej na Bałtyku. Choć fizycznie, w przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, ten projekt mógłby zostać realizowany dopiero w 2024 roku, po zakończeniu programu rozbudowy petrochemii, już w tym roku realizujemy badania środowiskowe i badania wietrzności" - powiedział Obajtek.

Zawarta została umowa z konsorcjum firmy Mewo oraz Instytutem Morskim w Gdańsku. Cel prac to uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia oraz określenie produktywności morskiej farmy wiatrowej.

Szef Orlenu potwierdził wcześniejsze doniesienia, że koncern nie wyklucza pozyskania partnera w przypadku decyzji o realizacji przedsięwzięcia. "Nie mamy doświadczenia, jeśli chodzi o offshore i nie chciałbym, żeby firma z tego powodu zapłaciła frycowe. Potencjalny partner to powinna być firma, która tego rodzaju proces inwestycyjny ma już za sobą" - podkreślił.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.