statystyki

Elektrownia Ostrołęka pod kontrolą

autor: Karolina Baca-Pogorzelska04.03.2019, 10:15; Aktualizacja: 04.03.2019, 10:24
Elektrownia Ostrołęka

Elektrownia Ostrołękaźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Maciek Jazwiecki Agencja Gazeta

Dwie dymisje prezesów z grupy Energa po naszej publikacji o imporcie węgla z Rosji to nie wszystko. Sprawie znów przygląda się NIK.

Tydzień temu ujawniliśmy, że w latach 2005–2010 firma Krex z Bielska Podlaskiego dostarczyła ponad 800 tys. ton rosyjskiego węgla do należącej do Grupy Energa elektrowni w Ostrołęce. Napisaliśmy też, że Energa Serwis zlecała część prac firmie Eko Energetyka. Jak wynika z dokumentów w KRS, związana jest z nią rodzina Edwarda Siurnickiego – byłego szefa elektrowni Ostrołęka, dziś prezesa spółki odpowiedzialnej za budowę Ostrołęki C, nowego bloku o mocy 1000 MW, a wcześniej wiceprezesa firmy EC EKO, należącej do właścicieli firmy Krex. Efekt? We wtorek ze stanowiska prezesa Energa Serwis został odwołany Łukasz Chrostowski. Dzień później prezesem Energa Elektrownie Ostrołęka przestał być szefujący jej od 2016 r. Jerzy Grec. Według naszych rozmówców to nie koniec dymisji.

– Na polecenie z Nowogrodzkiej powołano zespół ds. energii na czele z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. W jego skład wchodzą też przedstawiciele związków zawodowych. Będzie pracował do 20 marca. „Na tapecie” ma też import węgla – mówi nasz rozmówca znający sprawę. Ani Energa, ani Edward Siurnicki nadal nie odpowiedzieli na nasze pytania dotyczące rosyjskiego węgla w Ostrołęce. Pytaliśmy Energę m.in. o to, czy w planowanym bloku C o mocy 1000 MW, którego budowa ma kosztować 6 mld zł, również będzie spalane paliwo z importu. Na razie została podpisana umowa na zakup węgla ze Śląska, od Polskiej Grupy Górniczej, która do bloku C ma dostarczać 2 mln ton węgla rocznie. To połowa jego rocznego zapotrzebowania.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie