Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nauczyciele wyszli na ulice. Protest przeciwko reformie edukacji [ZDJĘCIA]

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Poznań. Protest nauczycieli przeciw reformie edukacji przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. (PAP)
Poznań. Protest nauczycieli przeciw reformie edukacji przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. (PAP) / PAP / Jakub Kaczmarczyk
"Grabarze polskiej oświaty", "Nie trzeba rewolucji, trzeba mniejszych klas", "reforma dla reformy" to tylko część haseł głoszonych przez protestujących. W poniedziałek po południu przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce odbyła się manifestacja ZNP. Na ulice 17 polskich miast wyszli nie tylko nauczyciele, ale także rodzice, uczniowie i samorządowcy.

Powiązane

Reklama

Komentarze(19)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Staszek
  2016-10-10 20:09:27
  U synów w jednej szkole (podstawowa +gimnazjum) były dwie dyrektorki, dwie księgowe, dwie sekretarki. Synowie są już po liceach ("dobrych" liceach w Krakowie), ale koszmarny widok szkolnictwa mam cały czas przed oczami. Chodziłem ok. 20 lat na wywiadówki i ręce mi opadały jak tam szedłem. Totalna niemoc nauczycieli, którzy wiecznie zasłaniali się brakiem czasu, lub złym programem narzuconym od górnie. Nauczyciele już na pierwszej wywiadówce mówili do rodziców, że jak myślimy o studiach dla naszych pociech to musimy załatwić im korepetycje bo szkoła nie nauczy. Ogromne braki w nauczaniu mogą ocenić wykładowcy na uczelniach. Oni widzą z jakimi brakami przychodzą uczniowie. Na uczelniach technicznych np okazuje się, że uczniowie w życiu nie rozwiązywali zadania z fizyki. Koleżanka syna rozpacza już kilka lat po maturze że nic jej w szkole nie nauczyli z biologi i chemii i nie dostała się na medycynę. Nie wszyscy rodzice mają kasę na korki których cena dochodzi do 100 za godzinę. 500+ tu nie pomoże trzeba konkretnej reformy szkolnictwa. Szkolnictwo za PO było skandaliczne. Mam nadzieję że Pani Zalewska to zmieni i zlikwiduje gimnazja. Ta Pani sprawia wrażenie mądrej i rozsądnej. Nie ma porównania z Kluzik która zna się na szkolnictwie bo chodziła kiedyś do szkoły. Dzieci już nie mam w wieku szkolnym, ale kiedyś może skorzystają na likwidacji gimnazjów nasze wnuki. Argument o zwalnianiu nauczycieli nie przemawia do mnie. Czyje dobro jest ważniejsze, naszych dzieci, czy nauczycieli?
  18
  pokażodpowiedzi (3)
 • Co jest ważniejsze ? ...
  2016-10-10 19:57:05
  ... poziom edukacji dzieci i młodzieży, czy miejsca pracy nauczycieli ???
  8
 • zdolny
  2016-10-10 19:45:46
  drogie panie wasze miejsce w angli,tam sa dzieci prosze wyjezdzac ,ZABRAC ,,PO,,PSL,,I KOD PODZIEKUJCIE IM PROSZE SIE PRZEKWALIFIKOWAC, wy zdolne damy
  13
 • ewa
  2016-10-10 20:25:28
  wiekszosc z tych nauczycieli to ludzie, ktorzy nie wiedzieli co zrobic z soba w zyciu, na studiach ledwo ledwo, do biznesu sie nie zalapali, no to posadka panstwowa..... ilosc nauczycieli powinna byc dostosowana do ilosci dzieci, jak dzieci jest mniej bo jest niz, to czesc nauczycieli powinna zmienic prace, bez zadnych przywilejow, tak jak to ma miejsce w innych branzac, nauczyciele to banda roszczeniowcow, wiekszosc z nich wcale nie chciala byc nauczycielami, ale boja sie zycia na wolnym rynku, wiedza, ze sobie nie poradza
  25
  pokażodpowiedzi (1)
 • marco
  2016-10-10 23:31:52
  Może pan Broniarz powie ile zarabia dla nas facet który jest chyba na stołku chyba za długo! Gimnazja to paranoja lepsze jest 8 klas podstawowej szkoły!Zapomniał jak przedtem bronił się przed gimnazjami ze to niepotrzebne po prostu facet mówi jak chorągiewka zawieje!!!
  15
 • Kuba
  2016-10-10 22:54:04
  Tusk Ich mafijny przywódca ogłosił---a Wykształciuchy Trybunalskie klepnęły :, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. a teraz jeszcze ta proTuskowa grupa mysli że jest poza Narodem.
  9
 • Valdemort
  2016-10-10 20:33:40
  ten inteligencki protest to protest bez znaczenia, przebicie ma jedynie chamstwo górników - napierdalanie bryłami węgla, syreny, bójki - to trafia do gumofilców z PIS, a nie argumenty.
  7
 • Uczeń dawnej 8 - klasowej
  2016-10-11 10:33:07
  Moim zdaniem, dobrzy nauczyciele - pasjonaci, którzy potrafią uczyć i nauczyć powinni zostać. Reszta, dla których złamany tips jest tragedią życiową... niech szuka innej pracy.
  2
 • jjjj
  2016-10-17 14:06:50
  przed wprowadzeniem poprzedniej reformy tez protestowali wiec o co im chodzi moze lubia spacerowac
  6
 • darek
  2016-10-11 14:31:39
  Ludzie piszący bo za takich was uważam spoglądajcie na sprawę z dwóch stron i zastanówcie się czy znów chcecie być ubezwłasnowolnieni tak jak za komuny? Macie internet gdzie można znaleźć wszystkie fakty historyczne wystarczy tylko trochę logiki i już wiadomo co ten rząd chce zrobić. Nie popieram PO bo oni też nie robili wszystkiego dobrze ale teraz to już na maxa cofamy się do lat 50-tych 60-tych. Ci co tutaj piszą chyba nie pamiętają czasów szkoły kiedy to uczeń był dla nauczyciela a nie nauczyciel dla ucznia. Ci co pamiętają te czasy niech sobie przypomną i odpowiedzą na pytanie czy znów chcą tak żyć.
  11
 • halszka
  2016-10-24 22:05:05
  Zastanawiam się, jak to jest: nauczyciele protestują w godzinach pracy? Kiedy w końcu nauczyciele rozliczani będą z efektywności? Chronią swych ciepłych posadek miast uczyć dzieci, jak należy. Nie pamiętam, by strajkowali w obronie uczniów i niebywale przeładowanych programów we wszystkich przedmiotach. Uczę dzieci w edukacji domowej, zaliczyły matematykę na pięć, a jedno z dzieci w zeszłym roku miało nie być klasyfikowane z tego przedmiotu! Jak to możliwe? Robię to za darmo, a nauczyciele bez względu na to ile zarabiają - jednak "edukują" za umówioną wypłatę! I to bez względu na efekty pieniądze te otrzymują! Mało tego, udzielam korepetycji (nieodpłatnie) z j. niemieckiego. Włosy mi dęba stją, gdy widzę system nauczania gimnazjalistów przez nauczycielkę, która sama decyduje, jakim sposobem uczyć będzie. Dziewczyna nie rozumie niczego, a ze strachu przed jedynką "zrzyna" od koleżanki, bo"jak nie zrobi, dostanie pałę"! Na lekcjach dzieciaki pracują i nie mają prawa nie wiedzieć? To po co w ogóle nauczyciel na lekcji? Drodzy Państwo "Nauczycielstwo" - w języku rosyjskim nauczyciel zwany jest "uczycielem" - bo uczy. U nas również uczycie - lecz nie nauczycie! Nauczyć - to tryb dokonany! W przypadku edukacji polskiej - to uczenie permanentne - by nigdy nie nauczyć.
  4
 • Jeż-o-Zwierz
  2016-10-12 14:18:57
  Z szacunkiem dla wypowiadających się Poprzedników, strajkujących Nauczycieli, Pracujących Nauczycieli, Rodziców i Ich Dzieci - Uczniów, o których przyszłości, często nierozważnie, decydujemy my "Dorośli". Patrząc z perspektywy lat: dawniej podczas reformy szkolnictwa mającej na celu "zmiany na lepsze", w tym utworzenie gimnazjów, jak również szeroko rozumiane zmiany w systemie, np.: jakości kształcenia, zmiany programów i treści nauczania, egzamin trzecioklasisty, egzamin szóstoklasisty, egzamin gimnazjalisty, nowa matura, ograniczające testy wyboru, mniej pisania więcej klikania, przeważająca większość - dziś równie niezadowolonych - protestowała i głośno sprzeciwiała się jakimkolwiek zmianom. Zmiany bezdyskusyjnie wprowadzono w życie. Dziś, znakomicie przystosowani ówcześni Przeciwnicy dawniej podjętej inicjatywy eksperymentu, ponownie protestują. Zwróćmy uwagę, że placówki oświatowe jedynie w miarę możliwości przystosowano do nowych warunków - szkoły podstawowe pękają w szwach mieszcząc gimnazjalistów. Nie wszystkie gminy posiadają środki na modernizację szkół. Zespoły szkół borykają się z problemem: jak umożliwić godne warunki do pracy nauki zarówno dzieciom szkoły podstawowej i gimnazjum oraz nauczycielom. Programy nauczania są często niedostosowane do stopnia rozwoju emocjonalnego i psychicznego dzieci, nie uczą i nie motywują do logicznego i samodzielnego myślenia. Dzieci "klikające" nie potrafią pisać - sztuką jest rozczytać szóstoklasistę przy deficycie zajęć z kaligrafii. Dzieci "klikające" nie potrafią stworzyć wypowiedzi pisemnej, ponieważ książka parzy w dłonie i wypala oczy podczas czytania, a zasób słownictwa ulatuje niczym dym z komina. Zatrważający jest wzrost "dysfunkcji" i zaświadczeń z poradni specjalistycznych o dostosowaniu nauczania do potrzeb zdolnych lecz przerażonych i zmęczonych obowiązkiem przyswojenia nowych informacji dzieci. To z kolei często wiąże się z obniżeniem wymagań względem kształconego dziecka. Obecny system jest ponadto, a być może przede wszystkim, wadliwy z najprostszej przyczyny - dezorganizuje dzieciństwo i młodość, rozpoczynając od faktu, że młody człowiek nie nawiązuje trwałych relacji z rówieśnikami a ponadto zbyt szybko wkracza w wiek człowieka dorosłego w gimnazjum, co skutkuje trudną i często niesprzyjającą sytuacją wychowawczą. Z punktu widzenia obserwatora-narratora, pragnę Państwu otworzyć oczy na to, w jaki sposób najprościej uczynić z przyszłych pokoleń niezrównoważonych psychicznie roszczeniowych analfabetów, mając na uwadze, że to dorośli odpowiadają za przyszłość i wychowanie dzieci.
  0
 • anka.
  2016-10-24 17:30:47
  Bardzo posobnie było z wprowadzaniem gimnazjów. Moze czas zacząć się uczyc,zeby dzieci uczyć,a nie protestować przeciw wszystkiemu - każda zniana zła,bo komuszków przerasta
  3
 • ,anka.
  2016-10-24 17:33:19
  Bardzo posobnie było z wprowadzaniem gimnazjów. Moze czas zacząć się uczyc,zeby dzieci uczyć,a nie protestować przeciw wszystkiemu - każda zniana zła,bo komuszków przerasta.
  4
 • darek
  2016-10-11 14:14:18
  marco a może ty powiesz co robisz w życiu
  1
Reklama
Reklama

Zobacz więcej