statystyki

Drogowskaz na dobrą uczelnię: Naszym szkołom trudno konkurować w międzynarodowych rankingach

autor: Anna Wittenberg07.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 07.06.2016, 08:01
Studenci głosują nogami.

Studenci głosują nogami.źródło: ShutterStock

Studiować za granicę wyjechało blisko 50 tys. młodych Polaków. Naszym szkołom wyższym trudno konkurować w międzynarodowych rankingach. Spośród 500 szkół wyższych, które uwzględnione są w rankingu szanghajskim – najbardziej prestiżowym zestawieniu uczelni na świecie – od lat figurują tylko dwie z Polski. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski są w pierwszej 500.

Znajdują się gdzieś między 301. a 400. miejscem (po setnej pozycji szkoły wyższe trafiają w przedziały, a nie na konkretne lokaty). Reszta naszych uczelni nie wchodzi na listę. Dla porównania – w rankingu znalazło się m.in. 20 włoskich, 39 niemieckich i 11 szwedzkich szkół wyższych. Im wyżej w zestawieniu, tym więcej uczelni amerykańskich – pierwszych dziewięć lokat zajmują właśnie szkoły znajdujące się w tym kraju. Ścisłą czołówkę stanowią: Uniwersytet Harvarda, Stanforda i Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Wyżej polska uczelnia znajduje się w jednym z rankingów szczegółowych. Obok listy najlepszych uniwersytetów świata, lista szanghajska tworzona jest także w zakresie nauczania poszczególnych przedmiotów (ARWU-SUBJECT). UW wywalczył miejsce w zestawieniu honorującym nauczanie fizyki. Znalazł się w drugiej setce.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Prof. hab. do trzeciej potęgi szer. w stanie spocz(2016-06-08 15:47) Zgłoś naruszenie 10

    Amerykańskie uniwersytety, śmiechu warte - zatrudniają samych doktorków bez habilitacji, że o profesorach belwederskich nie wspomnę ! Gdzie im tam do nas!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane