Dyrektorzy placówek oświatowych razem z radami rodziców mają ustalać szczegółowe listy produktów, które będą sprzedawane w sklepikach i podawane w stołówkach szkolnych – zaproponowała podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2010 r. nr 136, poz. 914 ze zm.).
Konfederacja Lewiatan krytykuje te rozwiązania, a rzecznik praw dziecka apeluje do posłów, by rozszerzyć katalog miejsc, w których mają być stosowane ograniczenia dotyczące sprzedaży śmieciowej żywności. Projekt zmian w ustawie ma być odpowiedzią na problem otyłości wśród dzieci. Według danych WHO, 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę, a wskaźnik ten pogarsza się z roku na rok. Regulacje mają obniżyć wśród dzieci spożycie produktów prowadzących do nadwagi i otyłości. Nowe przepisy przewidują m.in. zakaz sprzedaży i podawania na terenie placówek oświatowych produktów przekraczających normy zawartości tłuszczów i cukrów, a także ich reklamę. Projekt uzyskał pozytywną opinię Rady Ministrów.
Podkomisja nadzwyczajna zaproponowała na ostatnim posiedzeniu, by ustawa nadawała w tej kwestii szczególne uprawnienia dyrektorom szkół. Według przyjętych przez posłów poprawek mają oni w porozumieniu z radą rodziców ustalać szczegółowy katalog produktów, jakie będzie można sprzedawać i podawać na terenie placówki.
Poprawki negatywnie ocenia dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan. – Osoby, które mają to robić, najczęściej nie posiadają wiedzy w zakresie dietetyki i zdrowego żywienia – ostrzega. – Wyobrażam sobie sytuację, w której rodzice uznają, że zdrowa żywność oznacza tę pochodzącą ze specjalnych sklepów. Jeśli stołówki zaczną używać tylko takiej, obiady podrożeją – mówi. Jej zdaniem takie rozwiązania mogą prowadzić także do tego, że dyrektorzy będą wskazywać konkretne marki produktów. Projekt dotyczy między innymi szkół i przedszkoli. Rzecznik praw dziecka apeluje do posłów, by katalog miejsc, gdzie nie można by było sprzedawać śmieciowej żywności, został poszerzony m.in. o szpitale i zakłady opiekuńczo-lecznicze.
Ustawa ma wejść w życie 1 września 2015 r.
Etap legislacyjny
Projekt w komisji