Tylko co trzeci student uważa, że dyplom zagwarantuje mu dobrą pracę.
Trzy czwarte studiujących na polskich uczelniach chciałoby po dyplomie rozwijać się w wybranym kierunku – wynika z badania portalu Pracuj.pl. Jednocześnie nie czują się oni dobrze przygotowani do pracy w zawodzie. Jedynie 32 proc. z nich sądzi, że wiedza zdobyta na uczelni wystarczy do dobrego startu zawodowego.
82 proc. respondentów uważa, że warto odbywać staże podczas studiów. – To potwierdzenie tezy, że studia to coraz częściej czas na zdobywanie pierwszych doświadczeń i testowanie możliwości zawodowych, a nie okres nabywania wyłącznie teoretycznej wiedzy – mówi Sylwia Sosnowska, menedżer ds. HR w grupie Pracuj. Coraz więcej firm proponuje uczelniom programy staży, praktyk i wspólnych programów studiów. Nic dziwnego – blisko połowa (49,7 proc.) pracodawców deklaruje, że ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników – wynika z najnowszej edycji raportu Work Service „Barometr Rynku Pracy X”. Ponad 16 proc. firm ogranicza nowe inwestycje ze względu na braki kadrowe.
Nie wszyscy spośród deklarujących zainteresowanie stażami idą jednak za ciosem – tylko 65 proc. studentów przyznało, ze próbowało w ten sposób zdobyć doświadczenie zawodowe. – 57 proc. ankietowanych podkreśliło, że nabyło konkretne, specjalistyczne umiejętności twarde. Te ostatnie dane pokazują bardzo ważny aspekt praktyk i staży, jakim jest wiedza specjalistyczna. To przede wszystkim ona daje studentom przewagę w rywalizacji o najciekawsze miejsca pracy – dodaje Sosnowska.
Jak pokazują dane Eurostatu, między deklaracjami a rzeczywistością mogą być spore rozbieżności. Według opublikowanego przez instytucję zestawienia 60 proc. naszych żaków nie zdobywa żadnego doświadczenia zawodowego w czasie studiów. Gorzej jest tylko w ośmiu krajach UE. 20 proc. naszych studentów w czasie pobierania nauki ma styczność wyłącznie z niepłatnym stażem. Co 10. doświadcza zarówno bezpłatnych praktyk, jak i zatrudnienia, a kolejnych 10 proc. od razu idzie do płatnej pracy (w Szwecji czy Finlandii w czasie studiów pracuje i zarabia 40 proc. żaków).
Dane Eurostatu nie pokazują jednak, jakiego rodzaju to doświadczenie. Tymczasem do popularnych studenckich zajęć należą praca w gastronomii czy prace sezonowe, które często mają niewiele wspólnego z programem studiów.