Reforma Gowina się kupy nie trzyma – skandowali studenci Uniwersytetu Warszawskiego protestujący na balkonie Pałacu Kazimierzowskiego, gdzie znajduje się siedziba rektora. Studenci są przeciwni "Konstytucji dla Nauki". Chcą zachowania autonomii uczelni, utrzymania dotychczasowej struktury wydziałowej i uniezależnienia od polityki.

– Nie zgadzamy się na to, żeby odebrano nam możliwość demokratycznego wybierania naszych przedstawicieli do najważniejszych ciał. I druga kwestia to uderzenie w uczelnie regionalne. Ta ustawa będzie doprowadzała do powolnej śmierci uczelni wojewódzkich – powiedział Piotr Drygas z Akademickiego Komitetu Protestacyjnego.

– Część środowiska ma pewne uwagi do tej reformy, ale zasadnicze filary reformy popiera większość środowiska akademickiego – stwierdził Piotr Muller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Konstytucja dla Nauki to tzw. Ustawa 2.0 - projekt przygotowany przez ministra Jarosława Gowina. Jest to pierwsza od ponad 12-stu lat całościowa reforma uczelni. W ub. tygodniu została przyjęta przez sejmową komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży.