Kawy inspirowane świątecznymi smakami to prawdziwa bomba kaloryczna, ostrzega brytyjski National Health Service. Lekarze NHS przestrzegają, że jeden kubek takiej kawy serwowanej na mieście może mieć więcej kalorii i tłuszczu niż podwójny cheeseburger.

Brytyjska narodowa Służba Zdrowia po zbadaniu kaw z popularnych sieciowych kawiarniach wskazała na alarmującą ilość tłuszczu, cukru i kalorii, którą zawierają napoje inspirowane świątecznymi smakami.

Jeden kubek kawowego napoju ze smakowym syropem i porcją bitej śmietany, oprószonej czekoladowymi wiórkami, albo kawałkami piernika może zawierać nawet 600 kalorii - tyle, co obfity obiad.

"Taka ogromna ilość cukru i tłuszczu w jednym napoju jest alarmująca" - wyjaśnia dr Frankie Phillips z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego. "Jedna kawa może zawierać tyle samo kalorii co posiłek, niestety, nie idą za tym żadne realne wartości odżywcze" - dodaje.

Specjaliści ostrzegają również przed nadmierną ilością cukru w kawowych napojach świątecznych. Niektóre z nich przekraczają zalecaną dawkę "słodyczy" nawet o 20 proc.

Uwadze lekarzy nie umknęły również przekąski serwowane do kawy. Okazuje się, że niektóre z nich zawierają w sobie nawet 33 gramy tłuszczu.