Rozważamy wprowadzenie bezpłatnych testów na wykrycie wirusa SARS-CoV-2 również w prywatnych placówkach. Rozporządzenie w tej sprawie powinno ukazać się w przyszłym tygodniu - przekazał w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Rozporządzenie dotyczące tego, że również lekarz pracujący w prywatnej ochronie zdrowia będzie mógł zlecić każdemu swojemu pacjentowi bezpłatny test na wykrycie koronawirusa powinno pojawić się już niedługo. Niezależnie czy jesteśmy diagnozowani w prywatnej, czy publicznej ochronie zdrowia będziemy mogli badanie wykonać nieodpłatnie" - powiedział wiceminister.

Wiceminister pytany o to, kiedy stosowne przepisy wejdą w życie odparł, że najprawdopodobniej rozporządzenia ukaże się w przyszłym tygodniu.

Bezpłatne testy w punktach pobrań mogą wykonać pacjenci, którym zlecenie wystawił lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej kierowani lub kierowane są przez NFZ do uzdrowisk, a także dzieci przed wyjazdem zagranicznym.

Osoby podejrzewające u siebie zakażenie koronawirusem mogą też wypełnić formularz online: https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa. Jeśli system zakwalifikuje je na test, będą mogły otrzymać na niego zlecenie na dwa sposoby. Pierwszy to zapisanie się online za pomocą profilu zaufanego. W takim wypadku zlecenie wystawione jest automatycznie w ciągu godziny, a potwierdzenie wysyłane SMS.

Pacjenci mogą też wybrać opcję rozmowy z konsultantem Domowej Opieki Medycznej. Po wyborze takiej opcji konsultant oddzwania i wystawia zlecenie. Czas oczekiwania na rozmowę uzależniony jest od liczby zgłoszeń. Również w tym przypadku potwierdzenie wysyłane jest w wiadomości SMS.