W związku z czekającą na jesieni 2020 roku drugą falą epidemii Covid-19 Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje szczepienia przeciw grypie. Zwraca uwagę, że są one uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyk; zmniejszają także ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy.

"Zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem" - ostrzega GIS.

Główny Inspektor Sanitarny wydał w środę 12 sierpnia rekomenduje dotycząca szczepień przeciw grypie.

Zwraca uwagę, że zgodnie z zapowiedziami medycznych środowisk naukowych, jesień 2020 może być czasem, kiedy, jako kraj, będziemy musieli zmierzyć z II falą epidemii COVID-19. "O tej porze roku odnotowywana jest również zwiększona liczba zakażeń i zachorowań na grypę. Czasowe nałożenie się zakażeń i zachorowań na wyżej wymienione jednostki chorobowe, będzie stanowiło istotne wyzwanie dla ochrony zdrowia. Przemawia za tym chociażby podobieństwo objawów chorobowych, a w związku z tym konieczność precyzyjnej diagnostyki, co jest warunkiem niezbędnym dla późniejszego doboru metod leczenia, a w konsekwencji powodzenia procesu terapeutycznego" - zauważył GIS.

Reklama

Zaznacza, że o ile w przypadku SARS-CoV-2, środowiska naukowe są nadal na etapie poszukiwań skutecznych metod profilaktyki, o tyle w przypadku grypy istnieje dostępna, skuteczna szczepionka, "która w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest prawdziwym darem".

Główny Inspektor Sanitarny i Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego zachęca do szczepienia się przeciw grypie, zwłaszcza w czasie pandemii.

"Szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem" - ostrzega GIS.

Zwraca też uwagę, że z tej formy profilaktyki korzystają osoby, które mają częsty kontakt z innymi, tj. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, czy funkcjonariusze policji. "Od każdej pojedynczej osoby, która wzmocni swoją odporność poprzez szczepienia, w jakiejś mierze zależy zdrowie nas wszystkich. Jeśli Państwo będziecie „+bezpieczni+, bezpieczne będzie również wasze otoczenie" - zwraca uwagę GIS.

Epidemiolog Paweł Grzesiowski: Rosyjska szczepionka na Covid-19 to wyłącznie propaganda: