„Spodziewamy się, że będzie ich jeszcze więcej” – dodał.

Mikołajczyk poinformował, że wydał polecenie służbom sanitarnym, aby w trybie ekspresowym ustalono wszystkie kontakty pacjentów dodatnich z innymi osobami a jednocześnie ustalono, gdzie pacjenci ze szpitala w Krotoszynie zostali przetransportowani.

W niedzielę z powodu zakażenia koronawirusem siedmiu policjantów z Krotoszyna, podjęto decyzję o zamknięciu komendy. Kwarantanną objęto łącznie 95 funkcjonariuszy z krotoszyńskiej jednostki.

„W związku z zaistniałą sytuacją na poniedziałek zwołałem wideokonferencję z włodarzami różnych krotoszyńskich instytucji - burmistrzem, starostą, dyrektorem szpitala, służbami sanitarnymi i policją. Z jednej strony chciałbym usłyszeć raport o działaniach, podjętych przez samorząd i dowiedzieć się o ewentualnych oczekiwaniach wobec wojewody. Będę też rozmawiać o możliwych scenariuszach i działaniach, aby ograniczyć zjawisko występowania koronawirusa w Krotoszynie” – powiedział PAP Mikołajczyk.

Dodał, że teraz najważniejszy jest apel do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego o przestrzeganiu zaleceń rządu w walce z koronawirusem. „Doszły mnie słuchy, że część z nich wyjeżdża na zakupy do ościennych powiatów. A to jest niedopuszczalne, bo teraz trzeba ograniczyć tę formę aktywności” – ocenił wojewoda.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 275 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 82 to mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego; 14 osób zmarło.