statystyki

Ponad 55 mln zł kar nałożonych na placówki medyczne

autor: Agata Szczepańska08.01.2019, 17:00
Szefowie placówek medycznych od dawna zwracają uwagę, że trudno sprostać wymogom NFZ – w ich ocenie coraz bardziej mijają się one z rzeczywistością, zwłaszcza jeśli chodzi o personel.

Szefowie placówek medycznych od dawna zwracają uwagę, że trudno sprostać wymogom NFZ – w ich ocenie coraz bardziej mijają się one z rzeczywistością, zwłaszcza jeśli chodzi o personel.źródło: ShutterStock

W pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku NFZ skontrolował 1474 umowy, w tym najwięcej tych podpisanych ze szpitalami. Na nie też nałożył najwięcej kar – w sumie na prawie 47 mln zł. Niewykluczone jednak, że już w tym roku sposób kontrolowania placówek medycznych przez płatnika się zmieni – rząd kończy prace nad reformą tego systemu.

W analogicznym okresie 2017 r. Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził 1381 kontroli, w ramach których sprawdził 1450 umów. Łącznie ich skutki finansowe wyniosły ponad 39,2 mln zł (kary czy zakwestionowanie rozliczenia świadczeń). 580 kontroli dotyczyło szpitali, a ich efekt to ponad 29,5 mln zł.

W 2018 r. liczby te wyglądały podobnie: 1400 kontroli, z czego 672 planowych, 802 doraźnych. Te ostatnie miały charakter interwencyjny, wynikający z potrzeby pilnego zbadania nagłych zdarzeń (bieżące analizy danych o zrealizowanych świadczeniach, doniesienia prasowe, skargi itp.).

Koncentracja kontroli – jak tłumaczy NFZ – występuje wokół tych rodzajów świadczeń, gdzie zaangażowane są największe środki oraz gdzie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości jest najwyższe. I tak prawie połowa (ponad 44 proc.) dotyczyła leczenia szpitalnego (653 kontroli), a w dalszej kolejności: stomatologii (232), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (177), rehabilitacji (155), podstawowej opieki zdrowotnej (63), świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych (50), zaopatrzenia w wyroby medyczne (43), ratownictwa (35) i psychiatrii (30).


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane