statystyki

Szpanowski: Szkoła na sztywno

autor: Marek Szpanowski06.12.2017, 07:43; Aktualizacja: 06.12.2017, 09:34

 Stary belferski przywilej polega na tym, żeby obliczyć, ile to już reform i reorganizacji przyszło nam przeżyć. Może więc warto, omijając rytualne biadania, przejść do podsumowania konkretnych zmian?

Rodzicom przywrócono wybór w sprawie wieku rozpoczęcia podstawówki. To objaw zdrowego rozsądku. Można się tylko martwić, ile rodzin skrzywdził chaotyczny tryb sześciolatkowych zmagań z lat 2009–2016 i na ile zepsuł opinię samym już próbom wprowadzania młodszych uczniów w ambitniejsze programowo klimaty.

Drugi pozytyw to próba wzmocnienia podstawy programowej w podstawówce i osadzenia jej na kilku nienaruszalnych podstawach, takich jak kanon lektur, gwarancja kilku godzin aktywności fizycznej, utrzymanie mocnej pozycji języka obcego od klasy pierwszej.

Trzeci plus to liceum jako szkoła poważniejsza niż szybki kurs maturalny. To oczywiście uproszczenie – wiadomo, są sytuacje, w których liceum i gimnazjum współgrały programowo, środowiskowo, personalnie, dając młodzieży ofertę całkiem sensownej ciągłości. Przykładów przeciwnych było jednak tak dużo, że powrót do czteroletnich szkół średnich zdaje się zapowiadać więcej szans niż zagrożeń.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane