Sylwester to nie czas na leżenie na plaży. Dla Polaków liczy się dobra zabawa, fajerwerki i strzelające korki od szampana. Coraz chętniej Nowy Rok spędzamy poza krajem, a do najchętniej wybieranych kierunków należą stolice słynnych europejskich miast. Narty i egzotyka są daleko za podium.

Paryż, Rzym, Mediolan, Wenecja – te miasta co roku pojawiają się z zestawieniu najpopularniejszych kierunków, w których decydujemy się powitać Nowy Rok. Europejskie metropolie prześcigają się w przygotowaniach, planują atrakcje które niezmiennie przyciągają turystów z całego świata. Paryż zachwyca klimatem, pokaz sztucznych ogni na tle wieży Eiffla wygląda niepowtarzalnie, a starożytna sceneria Rzymu zawsze robi ogromne wrażenie. Popularne stolice łączy jedno – są marką samą w sobie, dlatego każdy chce tam pojechać i zanurzyć się w ich atmosferę.

– Zainteresowanie noworocznymi wyjazdami z roku na rok rośnie i jak obserwujemy, dla Polaków bardzo ważne jest to gdzie jadą, pytają o propozycje dotyczące konkretnych miast – mówi Piotr Wilk z biura podróży Rainbow. – Jeżeli chodzi o sam sposób podróży, warto podkreślić, że równie chętnie jak podróż samolotem nasi klienci wybierają autokary. Właśnie drogą lądową, dwa lata temu najczęściej wybierali się na Sylwestra do Mediolanu, Wenecji, Budapesztu i Wiednia. Ubiegłoroczne najpopularniejsze kierunki – Chorwacja, Wenecja, Rzym, Mediolan – to także opcje dojazdu autokarem – dodaje.

Jak informuje Piotr Wilk, w tym roku na stronie r.pl/sylwester, pojawiło się kilka noworocznych nowości – łatwo dostępnych jak Budapeszt czy Petersburg. Petersburg już teraz jest w pierwszej trójce najchętniej kupowanych propozycji na Nowy Rok. Sylwestrowym hitem jest natomiast Chorwacja i Cypr.

Niezależnie od tego czy wybieramy samolot czy autokar, w Sylwestra Polacy decydują się raczej na krótsze wyjazdy. 70 proc. z nich poszukuje ofert na 4-5 dni. Dużo rzadziej decydują się na dłuższe, egzotyczne podróże w tym terminie.

– Powoli rysuje się tendencja, by okres około świąteczny spędzić w ciepłym miejscu, nie dotyczy to jednak wyjazdów stricte sylwestrowych. Na słoneczne, zimowe wakacje Polacy najczęściej wybierają Wyspy Kanaryjskie, Cypr oraz Maroko. Rośnie też grupa klientów chętnych na odpoczynek w Meksyku i na Kubie – wyjaśnia przedstawiciel Rainbow.