We wtorek po południu na poznańskim lotnisku wylądował samolot z egipskiego Sharm el-Sheikh, którym do Polski wrócili pierwsi klienci biura podróży Africano Travel. W poniedziałek biuro ogłosiło niewypłacalność.

Akcję sprowadzenia do kraju klientów biura Africano Travel organizuje wielkopolski samorząd. Kolejne osoby powinny przylecieć do Polski w środę. Większość pasażerów powróci jednak do kraju w piątek.

"Dziś do Polski zaplanowano powrót dwóch klientów biura podróży - są to osoby, które planowo zakończyły wypoczynek w Egipcie. Trwa organizacja powrotu wszystkich osób, które nabyły wakacje w tej firmie" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka urzędu marszałkowskiego w Poznaniu Anna Parzyńska-Paschke.

Do Polski trzeba będzie sprowadzić w sumie ok. 190 osób. W poniedziałek podawano, że będzie ich ok. 150, dalsze ok. 40 osób przebywających w Egipcie miało mieć w pełni opłacone świadczenia.

"Ludzie byli przekonani, że mają opłacone wszystko. Tymczasem okazało się, że mają zarezerwowany lot, ale pieniądze nie dotarły" - powiedziała.

Pasażerowie mają lądować w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu

Urząd marszałkowski zadba również o transport turystów na terenie kraju. Wysokość gwarancji ubezpieczeniowej biura podróży - ok. 180 tys. zł - prawdopodobnie pokryje koszt sprowadzenia turystów do Polski.

"Gorączkowo szukamy u innych touroperatorów miejsc w samolotach. Tym razem nie stać nas na czartery, które miałyby polecieć tam puste i wrócić ze wszystkimi turystami" - powiedziała Parzyńska-Paschke.

Poszkodowani klienci mogą uzyskać informację pod numerami telefonów: +48 61 626 68 45, +48 61 626 68 52. Infolinię uruchomił wielkopolski samorząd. O kontakt telefoniczny proszone są osoby przebywające na wakacjach w Egipcie z biurem Africano Travel, a także agenci, którzy sprzedawali ofertę tego biura podróży.

Biuro podróży Africano Travel poinformowało na swojej stronie internetowej, że od poniedziałku zaprzestało świadczenia usług turystycznych oraz że wstrzymuje sprzedaż wycieczek zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem agentów. Wszystkie zaplanowane wcześniej wyloty zostały odwołane.

"Biuro podejmie wszelkie możliwe działania zmierzające do zapewnienia powrotu klientów do kraju oraz zaspokojenia wszelkich roszczeń z tytułu niezrealizowanych lub przerwanych imprez turystycznych" - poinformowała firma.

W ubiegłym tygodniu urząd marszałkowski sprowadzał do Polski ponad 400 turystów, klientów innego poznańskiego biura - Alba Tour, które zawiesiło działalność i nie było w stanie opłacić powrotu turystów z Egiptu. Africano Travel współpracowało z Alba Tour i, według przedstawicieli wielkopolskiego samorządu, stąd wynikają obecne problemy pierwszego biura podróży. Działalność biura Alba Tour sprawdza policja; w poniedziałek doniesienie do prokuratury w sprawie tego biura złożył marszałek województwa wielkopolskiego.