Chorwacja wprowadza od północy ze środy na czwartek 14-dniową kwarantannę dla podróżnych przybywających z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Kosowa i Macedonii Płn. w związku ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem na Bałkanach - ogłosił w środę wieczorem rząd.

To obostrzenie nie dotyczy przyjezdnych jadących tranzytem przez Chorwację, dotyczy jednak wracających do kraju chorwackich obywateli - poinformował dziennikarzy minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović.

Nakazano też od czwartku noszenie maseczek w środkach transportu publicznego.

Chorwacja została w stosunkowo niewielkim stopniu dotknięta koronawirusem; w liczących 4,2 mln mieszkańców kraju ponad 2 300 osób się zakaziło, sto zmarło. Jednak po zarejestrowaniu niewielu przypadków lub ich braku od połowy maja Chorwacja odnotowała w ubiegłym tygodniu wzrost do 30 przypadków zakażeń dziennie.

Reklama

Pozostałe cztery kraje bałkańskie odnotowały wyższy poziom zakażeń koronawirusem od początku czerwca, z prawie 200 nowymi przypadkami dziennie w Macedonii Północnej.

Pod koniec maja Chorwacja otworzyła swoje granice bez ograniczeń dla obywateli dziesięciu krajów Unii Europejskiej, w tym Niemiec, Austrii i Estonii, aby uratować swój przemysł turystyczny z powodu pandemii Covid-19.

Chorwacja i kraje ościenne znalazły się na pierwszych stronach gazet po turnieju tenisowym na Bałkanach, który doprowadził do rozprzestrzenienia się koronawirusa, a główny organizator imprezy, numer jeden światowego tenisa Novak Djoković miał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Władze sanitarne i organizatorzy turnieju zostali skrytykowani za brak środków ochrony, świąteczną atmosferę i brak fizycznego dystansu między widzami podczas turnieju.

Premier Chorwacji Andrej Plenković, który oglądał w sobotę w Zadarze drugi etap turnieju, znalazł się w ogniu krytyki, że nie dał ludziom dobrego przykładu, nie przestrzegając okresu izolacji. Pomimo negatywnego wyniku testu został on oskarżony przez opozycję, że naraził zdrowie współobywateli, przemieszczając się po kraju przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 5 lipca.

W ubiegłym tygodniu w Bośni i Hercegowinie zanotowano 502 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie w tym kraju było ich 3 676. W tym samym okresie w Serbii wykryto 713 nowych przypadków, łącznie do tej pory było 13 235.