statystyki

W branży turystycznej trwa agresywna walka o klienta. Sezon jeszcze się nie zaczął a są już pierwsze bankructwa

autor: Patrycja Otto19.03.2019, 11:20; Aktualizacja: 19.03.2019, 13:30
turystyka, turyści, mapa

Tempo wzrostu sprzedaży w branży wyraźnie wyhamowałoźródło: ShutterStock

Sezon letni jeszcze się nie zaczął, a branża turystyczna ma już za sobą pierwsze bankructwo. Czy należy się spodziewać następnych kłopotów?

K wota niezapłaconych faktur rzędu 17,3 mln zł to co prawda o ok. 1,5 mln zł mniej niż w 2018 r., ale drugi rok z rzędu zadłużenie utrzymuje się na wysokim poziomie. W poprzednich latach było o połowę niższe – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów przygotowanych dla DGP. Do tego przybywa dłużników. Obecnie jest ich ponad 500, co jest najgorszym wynikiem od lat.

Dla ekspertów taka sytuacja nie jest zaskoczeniem. Podkreślają, że zyski branży zmalały w ostatnim roku, co przekłada się na zdolność regulowania zobowiązań na czas. Według wstępnych wyliczeń Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata, 30 największych tour operatorów w 2018 r. zarobiło na czysto ok. 20 mln zł. – W 2017 r. ich zyski wyniosły niemal 136 mln zł, a w 2016 r., który był rekordowy pod tym względem, branża zarobiła 145 mln zł – tłumaczy Andrzej Betlej, analityk Traveldata.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane