Historyczny dzień dla Przewozów Regionalnych. Dziś na konta przewoźnika powinny trafić pieniądze z Agencji Rozwoju Przemysłu. To część planu, którego celem jest uzdrowienie sytuacji finansowej największego kolejowego przewoźnika w Polsce.

Spółka dostanie od ARP 770 milionów złotych. Jak mówi odpowiedzialny za finanse Wojciech Kroskowski, większość pieniędzy zostanie przeznaczona na spłatę długów. Przede wszystkim są to zaległości w opłatach za dostęp do torów i za energię elektryczną. Zarząd Przewozów Regionalnych jest przekonany, że oddłużenie umożliwi normalne działanie firmy. Władze spółki chcą wypracować w 2017 roku zysk netto.Niewielka część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup nowego taboru i modernizację starego. Efektem ma być poprawa komfortu podróży. Prezes spółki Tomasz Pasikowski deklaruje, że efekty będą widoczne już niedługo. Zmiany mają być widoczne pod koniec tego roku. Przewoźnik chce w pełni zmodernizować 50 składów. Częściowe remonty obejmą kolejnych 160 pociągów.Jednym z elementów programu naprawczego w Przewozach Regionalnych jest redukcja zatrudnienia. Na program dobrowolnych odejść spółka chce przeznaczyć w przyszłym roku ponad 100 milionów złotych. Zwolnienia mają przynieść oszczędności rzędu 200 milionów złotych rocznie.

Przewozy Regionalne formalnie należą do samorządów wojewódzkich. Spółka obsługuje przede wszystkim połączenia regionalne i lokalne.