Tak zwane okienko vatowskie przyczyniło się do wzrostu rynku motoryzacyjnego. Według danych GUS, w lutym, ponad 25 procent. Za trzy dni w życie wchodzą jednak w nowe, bardziej restrykcyjne przepisy.
Reklama

Dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu - Andrzej Sugajski podkreśla, że zainteresowanie samochodami w ostatnich trzech miesiącach było większe niż rok temu.

Jeszcze w styczniu wzrost zainteresowania nie był duży. Rozmówca IAR wyjaśnia, że auta z kratką stanowiły 6 procent ogólnej sprzedaży. W lutym udział ten wyniósł ponad 20 procent. W lutym licząc rok do roku, jak informuje Związek Polskiego Leasingi, zainteresowanie tak zwanymi autami z kratką było o ponad 200 procent większe.

Wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, Halina Dmochowska, w minionym tygodniu podczas prezentacji wyników gospodarczych podkreślała, że regulacja mogła mieć wpływ na duży wzrost sprzedaży w branży motoryzacyjnej, ale nie należy jej przeceniać. Wzrost sprzedaży w tym sektorze o 25,3 procent jej zdaniem może wynikać także z promocji i wyprzedaży poprzedniego rocznika. Wiceprezes GUS zaznacza też, że duży udział w tym dziale mają części motoryzacyjne.

Od kwietnia poziom odliczenia podatku VAT będzie zależał od rodzaju użytkowania samochodu. Od aut używanych wyłącznie służbowo nadal będzie można odliczać 100 procent podatku. W przypadku użytku mieszanego poziom odliczenia wyniesie 50 procent.