Urząd Lotnictwa Cywilnego wszczął kontrolę w spółce OLT Express Poland, która należy do grupy OLT Express - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska. Dodała, że kontrola ma wykazać, czy przewoźnik może jeszcze prowadzić działalność lotniczą.

Media podają, że jeszcze we wtorek OLT Express Poland ma złożyć wniosek o upadłość.

OLT Express Poland wykonuje rejsy czarterowe - we wtorek rano miał zabrać 360 klientów biura podróży Sun & Fun na wakacje do Egiptu. W nocy przewoźnik poinformował, że zawiesza jednak wszystkie zagraniczne rejsy czarterowe. Kłopoty z wylotem na urlop z powodu odwołanych czarterów OLT Express mają także klienci m.in. Itaki, Rainbow Tours i Alfa Star, które współpracowały z tym przewoźnikiem.

"Kontrola ULC prowadzona jest pod kątem operacyjno-lotniczym, czyli chcemy sprawdzić, czy przewoźnik może wykonywać rejsy, czy ma np. samoloty, czy też zostały one zwrócone leasingodawcom" - powiedziała Krasnodębska.

Poinformowała, że OLT Express Poland złożył w ubiegłym tygodniu do ULC sprawozdanie finansowe. "Analizujemy je. Zauważyliśmy pewne zastrzeżenia formalne" - powiedziała Krasnodębska.

Dodała, że przewoźnik nie poinformował ULC o zaprzestaniu swoich rejsów czarterowych.

Rzeczniczka poinformowała, że jeśli w wyniku kontroli się okaże, że OLT Express Poland nie jest zdolny do prowadzenia działalności lotniczej, ULC może cofnąć koncesję przewoźnikowi.

W ubiegły piątek ULC bezterminowo cofnął koncesję drugiej spółce z grupy OLT Express, czyli OLT Express Regional, która złożyła wniosek o upadłość.

OLT Express poinformował w komunikacie, że spółka OLT Express Poland we wtorek, "pomimo wielodniowych negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów w spółce OLT Express Poland nowemu inwestorowi, zmuszona została do zaprzestania także operacji czarterowych".

"Zakończone fiaskiem negocjacje oraz brak dalszych możliwości finansowania, spowodowały utratę płynności finansowej. Skutkiem tego było wycofanie się leasingodawców ze współpracy z OLT Express Poland. Decyzje o zaprzestaniu operacji zapadły dzisiejszej nocy. Także w nocy OLT Express Poland poinformowało biura podróży o zaistniałej sytuacji. Samoloty zostały zwrócone w nocy do leasingodawców" - napisano w komunikacie.

Przewoźnik poinformował, że pasażerowie, którzy chcą otrzymać zwrot kosztów za niewykorzystane bilety lotnicze, powinni zgłaszać się bezpośrednio do biur podróży, które w ich imieniu dokonywały zakupu biletów.

Rzeczniczka OLT Express Magdalena Grzybowska powiedziała "Wyborczej.biz", że ma "niepotwierdzone jeszcze informacje, że dziś złożony zostanie wniosek o upadłość OLT Express Poland".

Dyrektor zarządzający OLT Express Jarosław Frankowski jeszcze w piątek zapewniał, że OLT Express Poland będzie wykonywać rejsy czarterowe, a sytuacja w OLT Express Regional nie ma wpływu na działalność OLT Express Poland. Po tym, jak OLT Express Regional zawiesił wykonywanie swoich rejsów regularnych, bilety na najbliższe miesiące miało wykupionych ok. 130 tys. osób. Zwrot kosztów może potrwać kilkanaście tygodni. Inwestor OLT Express firma Amber Gold w ubiegły piątek wycofała się z linii OLT Express Regional.