W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) powstanie nie 140, ale tylko 55 km autostrady, czyli odcinek autostrady A1 z Pyrzowic do Częstochowy. Dłuższy odcinek za mocno obciążyłby budżet.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisze przetarg na wybudowanie 55-km odcinka autostrady A1 z Pyrzowic do Częstochowy z obwodnicą tego miasta i na zarządzanie nim w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) – wynika z informacji „DGP”. Okres trwania koncesji zamiast standardowych 30 – 35 lat w tym przypadku ma wynosić ok. 20 lat. To efekt ponadrocznych negocjacji Ministerstwa Transportu z Eurostatem w sprawie niewliczania projektów realizowanych w PPP do długu publicznego.
Rok temu unijne biuro statystyczne dało czerwone światło projektowi budowy całego 140-km fragmentu autostrady A1 z Pyrzowic do Tuszyna w ramach PPP. Urząd uznał, że inwestycja obciążałaby finanse publiczne. A Polska, która balansuje na krawędzi 55-proc. progu zadłużenia, na taki krok pozwolić sobie nie mogła. Inwestycja trafiła więc do zamrażarki, ale negocjacji nie zerwano.